Na dotaz, proč Česko s firmou memorandum vypovědělo, odkázala dnes mluvčí MPO Štěpánka Filipová na čtvrteční vyjádření ministra v demisi Tomáše Hünera (za ANO). Ten mimo jiné uvedl, že chce krokem ukončit dezinterpretace a spekulace, které se kolem dokumentu vyrojily.

Možnost těžby lithia v Česku se stala jedním z rozhodujících témat před loňskými parlamentními volbami. Memorandum krátce před volbami s EMH podepsal tehdejší ministr Jiří Havlíček (ČSSD). Dokument se stal terčem kritiky zejména od hnutí ANO a komunistů. Premiér v demisi a šéf hnutí ANO Andrej Babiš ho několikrát označil za nesmyslné a neplatné. V týdnu před podzimními volbami se kvůli memorandu mimořádně sešli tehdejší poslanci. Přijali usnesení, ve kterém požádali vládu, aby jeho platnost zrušila.

"Právo přednostní těžby vůbec nesouvisí s memorandem, které se zabývalo spoluprací v oblasti těžby, zpracování a prodeje tohoto produktu. EMH v současné době provádí průzkum ložiska lithia, vyhodnocuje efektivitu případné těžby a je na ní, jak se v rámci českých zákonů rozhodne, zda bude pokračovat nejen v průzkumu, ale v následné těžbě," uvedlo dnes MPO.

EMH dnes uvedla, že se stále soustředí na spolupráci se všemi podílníky včetně českého ministerstva průmyslu a české vlády, aby rozvinula cínovecký projekt jako svého druhu pilotní. "Těšíme se na brzké setkání s ministrem, které posune tyto diskuse," dodala.

Jedním z největších českých akcionářů EMH je investiční skupina Arca Capital, kterou spoluvlastní slovenský podnikatel Pavol Krúpa. "Vypovězení memoranda ze strany státu nemá žádný faktický vliv na chod projektu, nicméně to vnímáme jako geopoliticky negativní krok," uvedla dnes mluvčí Arca Capital Barbora Hanáková.

Analytici, které dnes oslovila ČTK, považují vypovězení memoranda za politické gesto. "Z lithia se stalo předvolební téma a vláda si teď před voliči potřebuje zachovat čistou tvář. Nejprve, v lednu, to MPO zkoušelo formou dodatku k memorandu, které uzavřela ještě předchozí vláda. To však evidentně nestačilo. Nyní tedy vláda od memoranda odstupuje. Tím chce veřejnosti dokázat, že ve věci lithia jedná rázně, jak zejména hnutí ANO před volbami slíbilo," uvedl hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda.

Licenci Geometu vydalo ministerstvo životního prostředí v roce 2010. MPO dnes uvedlo, že března a dubna chce do vlády předložit dodatek surovinové politiky státu. "Ten mimo jiné říká, že návrhy na geologický průzkum s finančně náročnými technickými pracemi se budou předkládat vládě ke schválení. Za průzkum strategických nerostných surovin budou odpovídat určené státní podniky - Diamo a Česká geologická služba," dodalo MPO.