Energetici dnes nastartovali reaktor prvního výrobního bloku Jaderné elektrárny Temelín, který je odstaven od 15. července kvůli plánované výměně paliva. Druhý blok, jenž byl mimo provoz od 6. září kvůli opravě generátoru, připravují pro připojení k síti ve čtvrtek. Zahájení výroby elektřiny z prvního bloku je aktuálně plánováno na začátek příštího týdne. Řekl to mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Po každé odstávce pro výměnu paliva potřebuje Temelín od startu reaktoru do obnovení výroby elektřiny týden na fyzikální testy a řadu dalších zkoušek. „Především sledujeme chování paliva při postupném zvyšování výkonu reaktoru. Při třetinovém výkonu reaktoru již vyrábíme dostatek páry k roztočení a vyvážení turbíny. Její rotory se točí rychlostí 60 otáček za vteřinu a turbináři jí musí vyvážit s přesností na jednotky milimetrů. Jde o přesnou hodinářskou práci,“ vysvětlil Sviták.

Hlavním důvodem plánované odstávky na prvním bloku byla výměna paliva v reaktoru. Vyměněno bylo 45 palivových souborů, tedy zhruba čtvrtina z celkového počtu 163 souborů. Důležitou investiční akcí byla podle Svitáka záměna lineárních krokových pohonů, které zabezpečují pohyb a polohu regulačních klastrů s palivem. Důvodem výměny je ukončení jejich projektové životnosti. Nově jsou využity pohony s životností na 40 let.

Vyměnili americké palivo za ruské

Druhý blok byl opětovně odstaven před týdnem zhruba po jednom a půl měsíci provozu. Předchozí odstávka spojená s výměnou paliva na něm trvala od 6. května a zhruba o měsíc se prodloužila kvůli problémům při uvolnění bloku ochranných trubek a následným kontrolám. Energetici ve druhém reaktoru vyměnili všech 163 palivových souborů. Plně přešli z amerického paliva Westinghouse na ruské palivo firmy TVEL.

Podle zprávy Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) byl 6. září v časných ranních hodinách zjištěn na druhém reaktorovém bloku zvýšený nátok do speciální kanalizace a následně na dno a do jímky kontejnmentu (ochranné schránky reaktoru). Bylo zjištěno, že nátok do kontejnmentu byl pravděpodobně způsoben vadnou zpětnou klapkou, která je umístěna mezi bloky 1 a 2. Mírně radioaktivní voda o aktivitě 21 kBq a objemu 260 metrů krychlových pocházela z 1. bloku. Voda měla skončit v čistící stanici, která je společná pro oba bloky a je umístěna v budově pomocných aktivních provozů. Ačkoli si událost vyžádala odstavení bloku a vyčištění dna kontejnmentu, zaměstnanci ani okolí nebyli ohroženi. Událost se nadále vyšetřuje, SÚJB k ní otevírá samostatnou inspekci.

Energetici letos plánovali v Temelíně vyrobit 14,8 TWh elektrické energie, vzhledem k prodloužení odstávky druhého bloku roční plán elektrárna nesplní. „Letošní výrobu očekáváme na úrovni loňského rekordního roku, kdy jsme do sítě dodali 13,8 TWh elektřiny,“ řekl mluvčí Temelína.

Čtěte také: Temelín kvůli závadě odložil spuštění reaktoru