Nový kabinet se chce zaměřit na adresnou, nikoliv plošnou pomoc, uvedl Síkela. Minulá vláda zanechala té současné podle něj výrazný schodek státního rozpočtu a je tedy nyní nutné pečlivě zvažovat každý krok uskutečnění v reakci na současnou energetickou krizi. Opozice by pokračovala v rozhazování peněz, tato řešení jsou v krátkodobém řešení líbivá, v dlouhodobém měřítku zničující pro naši ekonomiku, řekl Síkela.

Prvním a podle Síkely nejdůležitějším opatřením z nového balíčku je zvýšení životního a existenčního minima o deset procent od 1. dubna.

Kompenzace pro firmy

Stát dále plánuje firmám z energeticky náročných odvětví kompenzovat nepřímé náklady. Evropská komise program podle Síkely předminulý týden schválila, nyní se jedná o rozšíření výčtu odvětví, která by z něj mohla pomoc čerpat.

Síkela dále zmínil dříve schválený program Záruka Energie, do kterého začne Národní rozvojová banka přijímat žádostí od čtvrtka. Společnosti s náklady na energie, které převyšují deset procent z celkových provozních nákladů, budou moci získat na úvěr jeden až deset milionů korun státní záruku až do 80 procent jistiny.

Peníze - ilustrační foto
Životní a existenční minimum bude vyšší. Od dubna vzroste o deset procent

MPO také pracuje na využití nového rámce veřejné podpory minulý týden přijatý Evropskou komisí pro firmy zasažené protiruskými sankcemi. Měly by mít možnost získat až 400 tisíc eur (asi 10 milionů korun).

V rámci posílení energetické bezpečnosti Síkela v úterý se svým německým protějškem předjednal zvýšení kapacity ropovodu TAL (Transalpinský ropovod) vedoucího z italského Terstu. České republice, Německu a Rakousku by to mělo přinést asi 200 tisíc tun ropy měsíčně navíc. Souhlas musí udělit německá strana, uvedl Síkela. Doplnil, že s Německem ČR jedná také o využití jejich připravovaných terminálů na zkapalněný zemní plyn (LNG).

Z dalších opatření Síkela zmínil záměr zjednodušit a zrychlit povolovací řízení pro obnovitelné zdroje energie, především pro fotovoltaiku. Vyšší desítky milionů jsou podle Síkely připravené na rozvoj obnovitelných zdrojů, aby je mohli využívat jednotlivci. Připomněl také dotační výzvu v rámci Národního plánu obnovy na podporu fotovoltaických systémů, ve které jsou vyčleněny čtyři miliardy korun, MPO nyní eviduje žádosti v objemu kolem dvou miliard korun.