Poprvé se koncept létajícího elektrotaxíku objevil na letošním autosalónu v Ženevě. Tehdy byl však létající/jezdící hybrid PopUp považován pouze za odvážnou studii, jejímž hlavním úkolem je zaujmout veřejnost.

Na amsterdamské výstavě byl však poprvé oficiálně předveden plně funkční model ve čtvrtinové velikosti. Dron úspěšně přeletěl halou a přistál na parkovacím místě, následně pod něj vjela kabinka pro pasažéry, jež se s ním spojila, a celé zařízení přeletělo zpátky.

| Video: Youtube

Stroj se skládá ze tří částí – podvozku (skateboard), kabiny (kapsle) a dronu. Všechny tři prvky obsahují vlastní baterii a pohybují se autonomně, přičemž platí, že dron se může kdykoli připojit na kapsli.

Podle agentury AP má ale celý projekt ke komerčnímu využití ještě daleko. „Vozidlo je jedna věc. Je tu ale i otázka bezpečnosti a infrastruktury. Myslím si, že potrvá nejméně deset let, než budou létající taxíky uvedeny do provozu,“ upozornil Jean Brice Dumont z Airbusu.

Podle některých odborníků představují právě „létající taxíky“ budoucnost dopravy v hustě osídlených městech. „Doba létajících taxíků se blíží,“ prohlásil podle serveru časopisu Forbes člen představenstva společnosti Audi Bernd Martens, který je současně prezidentem Italdesign.

| Video: Youtube

„Stále více lidí se stěhuje do měst – a díky vzrůstající automatizaci bude většina z nich mobilní. Robotizované taxíky představují řešení pro seniory, děti a lidi bez řidičského průkazu. Pokud se nám podaří rozdělit provoz mezi silnici a vzdušný prostor, budou z toho těžit města i jejich obyvatelé,“ uzavřel Martens.

Čínští inženýři mají náskok

Vývojem „létajících taxíků“ se v současnosti zabývají i čínští inženýři. Ti již dokonce testují reálné drony. Model Ehang 184 vydrží ve vzduchu přibližně 23 minut, přičemž dosahuje průměrné rychlosti 100 kilometrů za hodinu. Stroj dokáže vylétnout až do výšky 3500 metrů a unese člověka o maximální váze 120 kilogramů.

Již loni představila vlastní verzi leteckých vozítek i firma Uber. Ta jsou poháněná bateriemi a vypadají jako kříženci malého letadla a vrtulníku s pevnými křídly a rotory. Uberchce od roku 2020 zahájit ukázkové lety, o další tři roky později by mělo dojít k ostrému startu celé služby.