Prognóza vychází z celosvětového průzkumu, který se opírá o údaje získané od zákazníků zmíněné poradenské firmy, ředitelů velkých společností a tisíců dalších odborníků.

Konkrétní očekávání se pochopitelně liší rok od roku, co však zůstává, je konstatování, že vliv moderní techniky a komunikace na chování lidí se stále zvětšuje.

Fenomén mobilů

Bezkontaktní platby pomocí mobilních telefonů budou v roce 2015 slavit zlaté žně. Tak zní hlavní poselství. Bude to první rok, kdy dojde k vyřešení podmínek pro platby mobilními telefony ve větším měřítku. Půjde ve stejné míře o uspokojení potřeb finančních institucí, obchodníků, spotřebitelů a výrobců elektronických přístrojů.

Letos se bude k platbám využívat asi desetina všech chytrých telefonů (ve frekvenci alespoň jednou za měsíc), zatímco vloni to bylo půl procenta. Ze všech zemí světa se tato technologie nejvíce využívá v Japonsku.

„Chytré telefony se již běžně používají pro zjišťování stavu na účtu a pro převod finančních prostředků. Využití ve funkci mobilních peněženek je však zatím méně časté," komentoval tento vývoj Zdeněk Křížek ze společnosti Deloitte.

Od plateb telefonem je jen krůček k prodeji mobilních telefonů jako takových. Na celém světě se jich prodá letos asi 1,35 miliardy kusů, s dalšími zdokonaleními v rychlosti procesů, velikosti paměti a rozměru obrazovky.

Další zpráva není ovšem potěšující pro ty, kdo doufají ve výkonnější baterie do telefonů. V tomto ohledu rok 2015 nic nového nepřinese, i když vývojáři budou pilně pracovat na technologii lithio-iontových dobíjecích článků. Letos se však jejich kapacita nezvýší o více než pět procent.

Pak je tu dobrá správa pro milovníky literatury. I když náklady novin a časopisů dále klesnou, tisk přežije. Tedy alespoň pokud jde o tištěné knihy. Výnos z jejich prodeje bude až pětkrát vyšší než u elektronických.

Autoři prognózy upozorňují na to, že mladí lidé ve věku 18 a 34 let tíhnou k tištěným knihám stejně jako starší generace. A co je z hlediska obchodů důležité, za tuto zálibu jsou ochotni také platit, tedy na knihách nešetří a nebudou šetřit ani letos. Sympatické, chtělo by se říct.

Výdejní místa

Rozmach v oblasti výdejních míst je nezadržitelný: pro spotřebitele plus, pro obchodníky příležitost. Počet výdejních míst, ve kterých je možné vyzvednout zboží koupené v elektronické prodejně, dosáhne v Evropě v roce 2015 půl milionu. Oproti loňskému roku půjde asi o dvacetiprocentní růst. Předpověď platí i pro Českou republiku.

Tento způsob obchodního vztahu umožňuje zákazníkům vyzvednout si zboží zakoupené přes internet na nejrůznějších místech. Může jít například o speciální oddělení ve větším obchodním domě nebo o bezpečnostní schránky umístěné na veřejně přístupných místech. Ať už jsou to čerpací stanice, pošty nebo nemocnice.

S rozvojem vysokorychlostního internetu se propast mezi uživateli v různých zemích prohloubí. Celosvětově poroste počet domácností s vysokorychlostním internetem přibližně o dvě procenta na 725 milionů a průměrná rychlost připojení se v průměru zvýší o pětinu.

Udělali jsme vám chuť nahlédnout do budoucnosti? Celou zprávu (i když jen v angličtině) najdete na internetové adrese http://www.deloitte.com/ Predictions2015.