Ve Sněmovně se sešly kvůli tomuto problému hned dvě předlohy, jedna vládní a druhá opozičního Úsvitu. "Mají zabránit tomu úplně nejhoršímu, což je to, že by byl ERÚ v podstatě rok a půl bez vedení," uvedl Chvojka. Vedlo by to podle něho k naprosté nestabilitě na energetickém trhu.

Problém přinesla nedávno schválená rozsáhlá novela energetického zákona, jež bude účinná od ledna. Regulační úřad už dřív upozorňoval na to, že předloha podřídí jeho vedení zákonu o státní službě a nynější by muselo skončit. "Předsedkyně a i místopředsedové by byli ze dne na den odvoláni a na jejich místa by se vyhlásilo výběrové řízení," řekl předseda poslanců Úsvitu Marek Černoch.

Velká novela zákona zavede od srpna 2017 Radu ERÚ, která bude úřad řídit. Termín ale není v zákoně sladěn s účinnostmi jiných předpisů. Vládní technickou novelu, jež nesoulad řeší, by měli poslanci podle předběžného programu zářijové schůze projednávat ve středu až jako 11. bod dne. Poslanci Úsvitu budou podle Černocha žádat přednostní projednání jejich i vládní novely. Obě jsou navrženy tak, aby je Sněmovna mohla schválit zrychleně už v prvním čtení.

Chvojka se navzdory tomu obává toho, že projednávání úpravy bude složité. "Je velmi nepravděpodobné, že by se stihla projednat do konce roku," soudí mluvčí ERÚ.

Úřad navíc upozorňuje na to, že tato novela není poslední, protože ve schváleném energetickém zákonu je prý problémů řada. ERÚ nebude mít podle Chvojky možnost vybírat prostřednictvím operátora trhu peníze na svůj provoz, bude mít zmatené kompetence ke Státní energetické inspekci a bude ohrožena jeho kontrolní činnost.