Celková suma, kterou v roce 2019 na e-shopech utratíme, přesáhne podle odborníků 161 miliard korun. Což je o 16 procent víc než v loňském roce.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.
Minimální mzda vzroste. Od ledna se zvýší na 14 600 korun

"Sledujeme, že některé zboží se v letošním roce prodává víc než loni. I ve srovnání se zbytkem trhu. Takovým případem je třeba móda. Zaznamenali jsme meziroční nárůst o 24 procent. Že bychom ale oproti tomu sledovali u jiného druhu zboží propad, to se nestalo," uvedl Miroslav Uďan, šéf společnosti Shoptet, která spravuje téměř 20 tisíc e-shopů.

Kdo a kde nakupuje nejvíc

Firmy sídlící v hlavním městě prodají neuvěřitelných 70 procent veškerého zboží českých e-shopů. V souboji pohlaví vítězí v oblasti online nakupování ženy nad muži v poměru 6:4.

Pokud bychom se ale zaměřili na jednotlivé kategorie zboží, čísla by byla velice odlišná. Například elektroniku kupují z 65 procent muži, a to nejen před Vánoci, ale celoročně.

Prodeje e-shopů nerostou jen před Vánoci

Ačkoliv si Vánoce co se množství prodaného zboží týče drží jasné prvenství, v posledních letech stoupají prodeje i v jiných obdobích roku.

Z ilegální garáže až na americký trh vybudoval firmu na výrobu kytar František Furch z Velkých Němčic. Na snímku se synem Petrem (vpravo) hrají na první vyrobené banjo a kytaru.
Kytary před revolucí vyráběl ilegálně. Teď na ně hrají Scorpions i Koller

"Narozdíl od předvánočního nakupovacího šílenství, které je plošné, záleží v ostatních ročních obdobích na typu svátku a segmentu zboží. Například v lednu stoupají prodeje všeho, co souvisí s hubnutím, elektronika se hodně prodává před časem dovolených. Květinám vzrostou tržby až na šestinásobek okolo Valentýna," doplnil Miroslav Uďan.

Rekordní prodeje při Black Friday

Zatímco běžné páteční útraty Čechů v internetových obchodech se pohybují okolo 80 milionů korun, poslední listopadový pátek na takzvaný Black Friday se tato částka vyšplhala až ke 800 milionům korun. Meziročně jde o nárůst 25 procent.

Podle analýzy společnosti Shoptet podlehlo letos slevám Black Friday přibližně 450 tisíc Čechů. Nejčastěji utratili okolo 900 korun.