Nové sankce by měly být podle dostupných informací ohlášeny během nadcházejících týdnů a detailně projednány ministry zahraničí všech osmadvaceti zemí Evropské Unie v rámci jejich pondělního setkání v Bruselu.

„Když je (pro uvalení sankcí) společný základ, bude větší i (jejich) dopad,“ cituje server Sky News nejmenovaný zdroj blízký zástupcům EU.

Na sankční listinu by mělo nově přibýt „několik jmen“ a zároveň by mělo dojít ke „zmražení majetku“ dotčených osob.

V řadě prozápadně orientovaných zemí totiž panuje přesvědčení, že reakce na vyhrocený incident z Azovského moře nebyla z jejich strany dostatečně adekvátní.

Zmíněných čtyřiadvacet ukrajinských námořníků nadále pobývá za mřížemi ruské věznice a jejich další osud je v tuto chvíli nejasný. Před časem se v médiích objevily informace, podle nichž by je Kreml mohl vyměnit za Rusy zadržované na Ukrajině. Stát by tak údajně mohlo po uzavření soudního procesu a ne dříve, než se na Ukrajině uskuteční nové prezidentské volby. Ty jsou naplánovány na 31. března letošního roku.

Tato varianta se však nyní zdá jako velice nepravděpodobná. „Není tu žádná známka toho, že by (Rusové) chtěli (napětí) nějak zmírnit,“ uvádí podle Sky News nejmenovaný zdroj.

Krize vyústila ve vyhlášení válečného stavu

Ke zmiňovanému incidentu v Kerčském průlivu došlo 25. listopadu 2018. Ruské vojenské lodě během něj střílely na plavidla Ukrajiny nacházející se v té době ve vodách Černého moře. Tři námořníci byli v důsledku palby z ruských zbraní zraněni. Následně ruská strana zablokovala pomocí obřího tankeru plavbu celým průlivem.

Jak Moskva, tak Kyjev se vzápětí začaly obviňovat z toho, kdo celý incident způsobil. Podle Kremlu vstoupily ukrajinské lodě „nelegálně do dočasně uzavřené oblasti ruských teritoriálních vod“, a tím porušily konvenci OSN o mořském právu. Kyjev naopak obvinil Rusko z omezování svobodné plavby a „provádění otevřených agresivních akcí proti ukrajinským námořním lodím“.

O den později byl v deseti ukrajinských oblastech přímo či nepřímo sousedících s Ruskem vyhlášen 30denní válečný stav.