Komise firmy podezírá, že si rozdělily zákazníky, vzájemně srovnaly své nabídky, dohodly se na pevných cenách a předávaly si důvěrné obchodní informace. Razie v řadě podniků udělala komise v roce 2003; byly mezi nimi i Odfjell a Stolt-Nielsen. Pokud komise firmy usvědčí z nedovolených kartelových aktivit, může jim dát pokuty odpovídající až deseti procentům ročních tržeb jejich celosvětových aktivit, napsala agentura Reuters.

Odfjell Seachem vyšetřovaly před lety kvůli podezření z pevných cen i americké úřady. Podnik regulátorům v USA zaplatil 42,5 milionu dolarů a jeho dva manažeři skončili ve vězení.

Evropská komise nikdy nejmenuje firmy, které jsou z kartelových dohod podezřelé. Jména uvádí teprve po závěrečném rozhodnutí o tom, zda pokuty udělí či ne. Obeslané firmy mají nyní dva měsíce na odpověď a před vynesením verdiktu mají ještě měsíc na to, aby se před komisí obhájily.

Lucemburská skupina Stolt-Nielsen Transportation Group v roce 2003 po razii ve svých kancelářích oznámila, že jí EU nabídla imunitu, pokud bude při vyšetřování spolupracovat. Odfjell dnes uvedl, že s evropskými regulátory poslední čtyři roky spolupracoval a že v tom bude pokračovat, píše agentura AP.

Tankerová přeprava tekutých látek zahrnuje i ropu, petrochemické produkty, chemické látky, zkapalněné plyny i potraviny včetně vína a olejů. Zpráva komise ale upřesňuje, že se podezření týká přepravy chemických látek, dodává agentura AFP.