Loni v březnu jej prezident Miloš Zeman jmenoval členem bankovní rady České národní banky, ale bylo jasné, že tím to neskončí. Včera se to potvrdilo. Prezident Miloš Zeman 
v rozhovoru pro iDnes.cz potvrdil, že chce stávajícího guvernéra Miroslava Singera nahradit právě Jiřím Rusnokem.

Mandát guvernéra Singera skončí příští rok v červnu 
a prezident v poslední době centrální bankéře kritizoval za intervence proti koruně z konce roku 2013, která podle prezidenta znehodnotila úspory minimálně o šest procent.

Žádné experimenty

„Udělám vše pro to, aby v této ctihodné instituci napříště seděli lidé, kteří nebudou dělat zbytečné experimenty s českou ekonomikou, a kteří budou podporovat vstup ČR do eurozóny, což je věc, kterou si přeje velká většina našich podnikatelů," řekl Miloš Zeman při nedávné návštěvě Královéhradeckého kraje.

Paradoxně hned po intervenci proti koruně Jiří Rusnok tento krok schválil, přestože zásah proti koruně byl připraven ještě v době, kdy v ČNB nebyl. Někdejší úřednický premiér by však určitě měl být tím, kdo otočí kormidlo české měny směrem k přijetí eura. Jenže sám ví, že v tomto případě tahá za kratší konec špagátu. O přijetí či nepřijetí evropské měny rozhodují politici, vláda. A pro kabinet Bohuslava Sobotky to momentálně není žhavé téma, byť obecně není proti. „Přijetí eura určitě není cíl naší koalice," potvrdil už loni šéf státní kasy Andrej Babiš (ANO).

Politická vůle

Budoucí možný guvernér 
a stávající člen rady ČNB Jiří Rusnok včera regionálnímu Deníku potvrdil, že jeho pohled je podobný. „Přistoupení k euru je v případě ČR věc pouze politického rozhodnutí, které musí učinit vláda. Z hlediska plnění přístupových kritérií 
a celkové připravenosti naší ekonomiky, jsme ale de facto připraveni," řekl Deníku Jiří Rusnok. „Nicméně zdá se, že tu není většinová politická vůle. Proto to pravděpodobně reálně nenastane nejméně v nejbližších pěti letech," odhadl včera pro Deník Jiří Rusnok.

Členů bankovní rady je sedm. Kromě nového guvernéra prezident Miloš Zeman jmenuje do rady v průběhu svého mandátu ještě čtyři lidi a první funkční období Miloše Zemana tak „přežijí" jen dva nominanti z dob Václava Klause: viceguvernéři Mojmír Hampl a Vladimír Tomšík.

Ekonomové ohlášeným výběrem Rusnoka za guvernéra nejsou překvapeni. „V řadě názorů s ním souhlasím, ale třeba nesouhlasím s jeho pohledem na intervence," řekl Deníku ekonom Pavel Kohout, který je kritikem stávajících centrálních bankéřů. „Upřímně řečeno, zlomil jsem nad nimi hůl. Kdyby se celá rada ČNB zrušila, moc by se nestalo a přijetí eura by nám spíše pomohlo. Já sám jsem všechny svoje úspory už převedl na cizí měny," konstatoval včera Pavel Kohout.

Podle děkana Národohospodářské fakulty VŠE Miroslava Ševčíka jsou nynější ekonomické problémy EU velmi vážné, což otřásá i eurem. „Bůh ví, jestli, až se stane guvernérem a obmění rada ČNB, bude co přijímat. Problém eura a dluhů zametá Evropa pod koberec. Za deset let už euro vůbec být nemusí," říká kriticky na adresu evropské měny Ševčík.