Středisko pro výzkum demokracie CSD vyčíslilo, že jen loni byla v této balkánské zemi na úplatcích rozdělena více než miliarda eur. Další půlmiliardu prý stály zmanipulované veřejné zakázky pro firmy spřízněné s politiky a na 400 milionů eur experti vyčíslili loňské ztráty z podvodů s obecními pozemky.

Středisko, specializující se na zkoumání korupce, varuje, že triky používané pro zašantročení veřejných prostředků jsou stále promyšlenější. Riziko zpronevěr se tak dotýká i 11 miliard eur, které má Bulharsko obdržet od EU do roku 2013.

Bulharský boj proti korupci a organizovanému zločinu je od novoročního vstupu do EU pod dohledem Evropské komise, která by v případě potřeby mohla sáhnout po sankcích.

"Politická korupce mezi ministry, poslanci, vysokými úředníky, starosty a radními zůstává vážným problémem," tvrdí zpráva, podle níž "Bulhaři poprvé v posledních desetiletích považují korupci za nejvážnější problém své společnosti".

Za korupci dosud nebyl odsouzen žádný vysoký činitel a celkově nízký počet odsouzených za úplatkářství - loni 188 - sotva podle střediska dokáže účinně odstrašit před zneužitím eurofondů. Existuje tak podle střediska reálné riziko, že příliv peněz z eurofondů budou určovat politici, úředníci a podnikatelé propojení dosavadními korupčními vazbami.