Do konce září by měly firmy zavést regulované ceny pro volání v zahraničí všem, kdo nevyužívají jinou speciální roamingovou nabídku. Vyplývá to z informací operátorů.

EU začátkem července evropským operátorům nařídila zavést roamingový tarifní program s maximální cenou 49, respektive 24 eurocentů za minutu odchozího a příchozího hovoru v zahraničí. To odpovídá zhruba 14, respektive sedmi korunám. Zároveň operátorům nařídila snížení poplatků, které si mezi sebou za roaming účtují.

Ztrátu tuzemských operátorů kvůli zavedení regulace odhadl marketingový ředitel T-Mobile Jiří Dvorjančanský na půl miliardy korun ročně. "Necháme eurotarif žít šest měsíců, a pak jej vyhodnotíme a zvážíme případné další tarifní kroky," uvedl na dnešním setkání s novináři.

T-Mobile začal eurotarif nabízet od srpna a během měsíce si jej zvolilo 30.000 zákazníků. Uživatele předplacených karet Twist firma převedla na evropské ceny automaticky. "Zájem však neopadá ani o zvýhodnění Cestovatel. Ve stejném období letošního léta si je zvolilo více než 20.000 tarifních zákazníků a jejich celkový počet stoupl na 140.000," uvedl Dvorjančanský.

Přetrvávající zájem o další roamingové nabídky vedle regulovaných cen potvrzují i další dva operátoři. Podle mluvčího O2 Martina Žabky o eurotarif požádalo 57.000 zákazníků a tarif Smart, který nabízí levnější volání do 14 zemí, si od června aktivovalo 263.000 zákazníků.

Podle mluvčího Vodafonu Jakuba Hrabovského zákazníci nejeví o regulovaný tarif příliš velký zájem a za poslední měsíc a půl se na něj informovalo jenom 150 zákazníků. "Popravdě řečeno, není se čemu divit, protože na trhu existují tarify, jako je například Vodafone Passport, které zákazníkům umožňují volat ze všech zemí EU za stejné minutové sazby jako doma a spojovací poplatek," dodal s tím, že Passport si od května aktivovalo 100.000 uživatelů.

Lidé nejčastěji ze zahraničí volají zpět do ČR. Tímto směrem podle statistiky T-Mobile směřuje 84 procent všech hovorů. Lidé nejčastěji volají z Německa, Slovenska a Rakouska, které dohromady představují kolem poloviny všech volání.