"Testovací provoz začal v deset dopoledne na kompresorové stanici Veľké Kapušany a na plynovodu Užhorod-Vojany," řekl představitel firmy Eustream. Během zkoušek bude prověřena spolehlivost provozu a jeho operativní propustnost.

"Komerční využití plynovodu začne 2. září," uvedl zástupce Eustreamu. Podle dřívějších informací by dodávky plynu ze Slovenska mohly činit až deset miliard krychlových metrů ročně, což odpovídá téměř pětině ukrajinské spotřeby.

Přeprava plynu ze Slovenska na Ukrajinu je součástí evropské reakce na přerušení dodávek suroviny z Ruska pro ukrajinské odběratele. Rusko se k tomuto kroku odhodlalo v polovině letošního června poté, co Kyjev neuhradil do stanoveného termínu dluh za odběr suroviny.

Dohodu o zpětných dodávkách plynu ze Slovenska na Ukrajinu přes záložní plynovodní vedení podepsali zástupci Eustreamu a ukrajinské firmy Ukrtransgaz koncem dubna. Kyjev původně počítal s využitím existujícího tranzitního plynovodu, kterým proudí ruský plyn do západní Evropy. Toto řešení by si podle Bratislavy i Evropské komise ale vyžádalo souhlas Moskvy.