Jak se ale říká, konec dobrý, všechno dobré. S výslednou dohodou o kamionové dopravě, kterou včera přijaly členské státy EU, je Česko spokojené. „Po roce a půl velmi ostrých jednání se členské státy dohodly na budoucích pravidlech mezinárodní silniční dopravy v EU,“ uvedl na svém Twitteru Jaroslav Zajíček z českého velvyslanectví při EU.

Více práv pro řidiče

Podle rakouského ministra dopravy Norberta Hofera dohoda zavede spravedlivější pravidla pro řidiče a dopravce. „Profesionální řidiči budou těžit z lepších pracovních podmínek a dopravci operující napříč různými členskými státy budou mít větší právní jistotu,“ uvedl Hofer po finále jednání.

Spokojena se včerejší dohodou byla i česká europoslankyně Martina Dlabajová (ANO), která je pro toto téma zpravodajkou frakce liberálů. „Je to nejlepší možný kompromis. Pro Českou republiku je přijatelný, i když samozřejmě není dokonalý,“ uvedla pro Deník Dlabajová, která prosazovala v Evropském parlamentu co nejliberálnější přístup. I o podobu dohody se však ještě svede boj právě v Evropském parlamentu. Ten měl dosud více protekcionistický přístup, než jaký včera odsouhlasily členské země. „Evropský parlament je rozdělený a bude záležet na tom, jak se k dokumentu přijatému členskými státy postaví,“ uvádí Dlabajová.

Základním plusem dohody z pohledu nových členských států je už zmíněný fakt, že kamionová doprava byla vyňata z pravidel pro „vysílání pracovníků“. Zároveň pomůže tomu, aby čeští či polští řidiči kamionů pracovali za slušnějších podmínek než dosud. Nebudou muset přespávat jen v kamionech, ale jejich zaměstnavatelé je po určité době budou muset ubytovat v motelech či penzionech.

V povinnostech zaměstnavatelů, které nová dohoda stanoví, má být také, že řidiči musí být umožněno vrátit se každé tři nebo čtyři týdny domů. To omezí praxi „nomádů“ z nových členských zemí, kteří dlouhé týdny křižovali Evropu a vozili náklady bez odpovídajícího odpočinku.

Časová omezení nepřetržité přepravy budou platit i pro kabotáž, tedy vnitrostátní přepravu kamionem z jiné členské země uvnitř cizího státu.

Polsko je nespokojeno

Zatímco Česko a čeští přepravci s dohodou přijatou včera ministry dopravy členských zemí „umí žít“, Polsko vyjádřilo nespokojenost. To se pokusilo přijetí dokumentu zablokovat. Kritizovalo hlavně tu část, která nařizuje pauzu při provádění kabotáže. „Jde o pauzu pro využití kamionu, ne pauzu pro řidiče. Což ukazuje, že tu nejde o sociální práva řidičů,“ uvedl polský ministr dopravy Andrzej Adamczyk.