Společný projekt je součástí boje proti klimatickým změnám a snahou o naplňování Pařížské dohody z roku 2015. „Chceme dát globálním trhům a investorům jasný signál, že přechod na moderní a čistou ekonomiku je správná cesta,“ uvedla Evropská komise v tiskovém prohlášení.

Americký miliardář a podle magazínu Forbes druhý nejbohatší muž světa se problematice životního prostředí věnuje dlouhodobě. Firmy Breakthrough Energy Ventures pod jeho vedením přispěla na snížení emisí ve výrobě elektřiny, zemědělství, dopravě i stavebnictví více než jednu miliard dolarů, tedy přes 22 miliard korun.

Investice do inovací

„Abychom zabránili výraznému ohřívání planety, potřebujeme zásadně změnit to, jak přistupujeme k výrobě, zemědělství a přepravě zboží i osob. Nejde jen o snížení spotřeby energie v domácnostech či ekologičtější automobily,“ napsal Gates na svém blogu.

Podle předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera se Evropa musí ujmout v boji proti klimatickým změnám vůdčí úlohy. „Musíme usilovat o modernizaci evropské ekonomiky a průmyslu, abychom dosáhli ambiciózních cílů, stanovených za účelem ochrany naší planety,“ prohlásil.

Obě strany přispějí do společného fondu stejnou částkou. „Abychom zabránili nejhorším dopadům změn klimatu, potřebujeme nové technologie,“ vysvětluje Gates. „Evropa ukázala investicemi do výzkumu a vývoje, že dokáže převzít vedoucí pozici. Vědci a vývojáři potřebují k inovacím kapitál, který jim BEE poskytne.“