Rozhodnutí Evropské unie je součástí snah o záchranu jaderné dohody mezi západními zeměmi a Íránem, od které se americký prezident Donald Trump letos v květnu rozhodl odstoupit. Na řešení problematiky v Íránu má EU v rozpočtu vyhrazen balíček 50 milionů eur (více než 1,2 miliardy korun).

Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí.
S USA nebudeme válčit, ale ani jednat, řekl íránský vůdce Chameneí

Šéfka evropské zahraniční politiky Federica Mogherini podle Expressu uvedla, že unie chce za každou cenu zachovat obchodní spolupráci s Íránem. „Nový finanční balíček rozšíří ekonomické vztahy v oblastech, které budou přínosem i pro občany EU,“ uvedla v prohlášení.

Zhruba 200 milionů korun poputuje do íránského soukromého sektoru, zejména na malé a střední podniky a iránskou organizaci na podporu obchodu. Dalších 200 milionů pomůže projektům v oblasti životního prostředí a zbylých zhruba 50 milionů přispěje na boj proti drogám.

Američané Evropu varují

Bezpečnostní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa John Bolton v minulosti varoval Evropskou unii před jakoukoli podporou Íránu. „Věříme, že si Evropané spočítají, zda je pro ně důležitější obchod s Íránem, nebo se Spojenými státy,“ uvedl během své návštěvy Izraele.

Írán zvažuje, že by turistky nemusely nosit čádor, ilustrační foto
Írán se chce otevřít cestovnímu ruchu, doufá, že mu nahradí ztráty kvůli sankcím

„Uvidíme, co se bude dít dál. Prezident Trump se ale vyjádřil naprosto jasně. Chce na Írán vyvinout maximální tlak, a to se také stane,“ pohrozil a dodal: „Není pochyb, že Spojené státy chtějí mírové řešení, ale jsme připraveni na jakékoli situace, které by mohly nastat.“

Unie chce zachovat protijadernou dohodu

Evropské země se snaží zajistit, aby se Íránu i nadále vyplatilo setrvání v rámci dohody z roku 2015. Teherán již v minulosti pohrozil, že pokud mu přestane přinášet ekonomické výhody, od dohody odstoupí. Americké sankce přitom situaci výrazně komplikují.

Evropské firmy se totiž postihu v případě obchodu s Íránem obávají. Francouzská společnost Total například zrušila na území Íránu významný projekt v oblasti těžby zemního plynu za miliardy dolarů. Některé letecké společnosti zase na září ohlásily zrušení letů do Teheránu.

Spoluzakladatel a ředitel Facebooku Mark Zuckerberg
Facebook a Twitter smazaly stovky falešných účtů. Byly napojené na Rusko a Írán