Rada guvernérů nadále předpokládá, že úrokové sazby se budou ještě delší dobu nacházet na současné, případně ještě nižší úrovni. ECB již v rámci snahy o podporu hospodářského růstu snížila úrokové sazby na rekordní minima a spustila rozsáhlé nákupy vládních dluhopisů a dalších cenných papírů.

„Očekáváme, že další kroky podniknou v prosinci, kdy vidíme prostor pro další snížení úroků a prodloužení programu nákupu aktiv o dalších šest měsíců. ECB také zváží možnost nákupu dluhopisů bank," řekla agentuře Reuters ekonomka Elga Bartschová ze společnosti Morgan Stanley. Někteří analytici předpokládali, že ECB program prodlouží již na dnešním zasedání.

ECB program nákupu cenných papírů letos v březnu zvýšila na 80 miliard eur (2,2 bilionu Kč) měsíčně z předchozích 60 miliard eur měsíčně. Již loni v prosinci program prodloužila o půl roku do konce března 2017.

Základní úroková sazba ECB je teď na rekordním minimu nula procent. Depozitní sazba činí minus 0,4 procenta, což znamená, že komerční banky musejí za uložení svých peněz u ECB platit.

Draghi předpověděl, že hrubý domácí produkt eurozóny poroste mírným, ale stabilním tempem. Inflace v eurozóně se podle něj bude v příštích měsících postupně zvyšovat.