Informace zazněly na mimořádném jednání Výboru pro obchodní politiku, který se včera odpoledne konal v Bruselu. Evropská komise (EK) na něm informovala o výsledcích jednání předsedy EK Jeana-Clauda Junckera s prezidentem USA Donaldem Trumpem.

Čelní představitelé Unie a Ameriky ve Washingtonu učinili společné prohlášení. Na jeho základě začnou podle mluvčí MPO předběžné rozhovory o celní dohodě o průmyslových výrobcích. Prohlášení se nezabývá nejcitlivějšími oblastmi. Těmi je z pohledu EU zemědělské zboží, pro USA pak veřejné zakázky. Celní dohoda se tedy těchto oblastí s největší pravděpodobností týkat nebude.

„Rozsah dohody vzejde z pracovní skupiny, která v brzké době zahájí činnost. Paralelně mají regulátoři vést dobrovolný dialog o odstraňování netarifních překážek. USA se také zavázaly, že budou spolupracovat s EU na reformě Světové obchodní organizace,“ říká mluvčí MPO Štěpánka Filipová.

Podle ministerstva budou jednání probíhat i nadále. Hlavním tématem budou americká cla na ocel a hliník. Evropská unie neplánuje zrušit protiopatření do chvíle, kdy budou cla ze strany USA odstraněna.