Index FTSEurofirst 300 klesl v závěru o 3,14 procenta na 1252,83 bodu a sestoupil na nejnižší úroveň od loňského prosince. Index londýnské burzy FTSE 100 klesl o 2,83 procenta na 6211,64 bodu, čímž zaznamenal nehlubší pokles za 16 měsíců. Německý index DAX ztratil 2,87 procenta na 8571,95 bodu. Výprodej akcií zasáhl i Wall Street a hlavní indexy amerického trhu oslabovaly v polovině obchodování o více než 1,5 procenta.

„Výprodej akcií prudce akceleroval kvůli zvýšené averzi k riziku, která se rozšířila i na dluhopisový a devizový trh, a dokonce se vrátil tlak na řecká aktiva," komentoval agentuře Reuters dění na trhu analytik investiční společnosti IG France Alexandre Baradez.

Index aténské burzy ASE spadl nakonec o 6,25 procenta a uzavřel na 888,93 bodu. Zopakoval tak svůj úterní propad. Výnos desetiletých řeckých státních dluhopisů se vyhoupl nad 7,6 procenta, což může zkomplikovat plán Atén na opuštění záchranného programu.

Vláda řeckého premiéra Antonise Samarase sice minulý týden přežila hlasování o důvěře v parlamentu, to však neutišilo spekulace o možných předčasných volbách na jaře příštího roku. Poslední průzkumy ukazují, že Samarasova Nová demokracie čím dál více zaostává za opoziční Koalicí radikální levice (SYRIZA), která se staví proti úsporným opatřením a reformám.

Předčasné volby by mohly zhatit plán, podle něhož má Řecko do konce letošního roku opustit záchranný program a od příštího roku pokrývat své finanční potřeby prostřednictvím dluhopisových trhů.