Firmy se obávají dopadu zákona, jehož návrh schválil americký Senát a podle kterého by se měly zpřísnit a rozšířit hospodářské sankce vůči Rusku. Sankce se přitom mají týkat i západoevropských společností podílejících se na výstavbě ruských exportních plynovodů.

Má-li americký zákon vstoupit v platnost, musí ho ještě posvětit Sněmovna reprezentantů, což není jisté.

Nord Stream 2Zdroj: red

Francouzská Engie, britsko-nizozemský koncern Royal Dutch Shell, rakouský OMV a německé společnosti Uniper a Wintershall poskytnou na výstavbu Nord Streamu 2, s jejímž zahájením se počítá příští rok, úvěry v celkové výši 4,75 miliardy eur. Je to zhruba polovina plánovaných nákladů, druhou financuje ruský koncern Gazprom.

"Zásadně platí, že sankce USA by se týkaly projektu, který není americký, nepodílejí se na něm američtí účastníci, ani není financován v amerických dolarech. Je to nepřijatelné vměšování do záležitostí evropských zemí," vyjádřila se v britském listu Financial Times Isabelle Kocherová, šéfka francouzské společnosti Engie.

Ilustrační foto
Europoslanci kritizovali projekt plynovodu Nord Stream 2

Klaus Schäfer, generální ředitel německého Uniperu, soudí, že Spojené státy projekt Nord Stream 2 zbytečně politizují. "Apeluji na všechny zúčastněné strany, aby se projekt nestal rukojmím globální politiky," prohlásil Schäfer.

Tato a další vyjádření naznačují také podezření, že USA se snaží projekt Nord Stream 2 zablokovat, aby tím v budoucnu vytvořily lepší podmínky pro vývoz svého zkapalněného zemního plynu (LPG) na evropský trh.

Nord Stream 2 se ovšem příliš nezamlouvá ani Evropské komisi. Ta zastává názor, že EU by měla snížit svoji závislost na ruském zemním plynu. Proti projektu nejsilněji vystupují především Polsko, Slovensko a trojice baltských zemí.

Ilustrační foto.
Česko se nepřipojí k dopisu proti rozšíření plynovodu Nord Stream

Polsko loni v létě otevřelo velký terminál na zkapalnělý zemní plyn s roční kapacitou pět miliard kubíků. Dosud jeho prostřednictvím do Polska proudil LPG z Kataru, ale na začátku letošního června připlul do přístavu Świnoujście první tanker s plynem z USA.

Slavnostního uvítání lodě se zúčastnila i polská premiérka Beata Szydlová. Podle amerického ministerstva zahraničí vývoz LNG „podporuje americkou zaměstnanost, snižuje ceny energií našim partnerům v zahraničí a přispívá k energetické bezpečnosti v Evropě".

Konsorcium vedené Gazpromem již hromadí potrubí pro Nord Stream 2 v Mukranu na ostrově Rujána.
Těžba plynu v EU klesá. Radost z toho má hlavně Gazprom

Nord Stream 2, druhá větev přepravní trasy z ruského Vyborgu do severoněmeckého Greifswaldu, povede po dně Baltského moře souběžně se stávajícím potrubím Nord Stream 1, který je svými 1224 kilometry nejdelší plynovod na světě vedený po mořském dně. Začal se stavět v dubnu 2010 a první dodávky paliva byly zahájeny v listopadu 2011.

Zdroj: Youtube