Problémem jsou ovšem peníze. Jsou tu samozřejmě banky, které by jim velmi rády poskytly na akci o objemu zhruba osmi milionů korun úvěr, ovšem vidina splácení této částky mnohé družstevníky děsí.

Zvláště ti starší dávají přednost tomu, že to ve stávajícím domě „nějak už dožijí", než by vysoký úvěr spláceli.

Družstvo kvůli zdlouhavému jednání přišlo o možnost přihlásit se do programu Zelená úsporám a mezitím peníze na něj vyčleněné došly.

Důvodem je nízká cena emisních povolenek, z nichž se program dotoval. Naděje pro družstevníky je však na obzoru.

Majitelé domů, kteří by chtěli zateplovat s finanční dotací, mají důvod k radosti. V pracovní verzi příštího Operačního programu Životní prostředí se nově objevila prioritní osa 5 Energetické úspory. Ministerstvo životního prostředí tak otevírá možnost využít evropské fondy k dofinancování programu Nová zelená úsporám.

Pokud bude vytvoření samostatné osy následovat také dostatečná finanční částka, mohly by veřejné prostředky pomoci zateplit až 60 procent všech bytových jednotek do roku 2030.

Ministerstvo dalo konečně snižování spotřeby energie, v České republice stále velmi vysoké, pozornost, kterou si zaslouží.

Nová zelená úsporám

Nová prioritní osa 5, po které dlouho volali zástupci neziskových organizací, obsahuje opatření na podporu zlepšení tepelně technických vlastností budov, využití obnovitelných zdrojů ve vytápění a snížení spotřeby elektřiny. Na rozdíl od dřívějších návrhů není podpora z Operačního programu Životní prostředí omezena na veřejné budovy. Ministerstvo si nechává prostor k dofinancování úspor v obytných domech v programu Nová zelená úsporám.

„Konečně i ministerstvo životního prostředí pochopilo význam úspor energie pro českou ekonomiku i životní prostředí. Investice do zateplení veřejných budov i obytných domů se navíc vrátí. Majitelům staveb i státnímu rozpočtu. Prokazatelně je to také výborná podpora zaměstnanosti," uvedl Ondřej Pašek z organizace CEE Bankwatch Network.

Neziskové organizace navrhují, aby bylo z evropských fondů na energetické renovace budov vyčleněno 10 miliard korun ročně. V odhadu financí nutných pro využití vysokého potenciálu úspor se shodují s odborníky z konzultační firmy Porsenna.

Podobný názor na absorpční kapacitu, tedy schopnost využít finance v této výši, vyslovil i náměstek ministra životního prostředí Tomáš Podivínský.

„Program Nová zelená úsporám se ještě ani nerozjel a už se ukazuje, že na něj nebude dost peněz. Proto pro zateplení českých domácností i škol nebo nemocnic nutně potřebujeme využít evropské fondy. Spočítali jsme, že v České republice smysluplně dokážeme využít 10 miliard korun ročně z evropských fondů na energetické renovace budov," uvedl Ondřej Pašek. Pokud chce ministerstvo životního prostředí na rozdíl od svých dřívějších návrhů využít finance z evropských fondů i na obytné budovy, a zachránit tak Novou zelenou úsporám, čeká ho nejspíše spor s ministerstvem pro místní rozvoj, do jehož integrovaného regionálního operačního programu zatím oblast obytných budov spadá.

Přínosy úspor zateplení budov

- Pokud se podaří do roku 2030 zateplit 60 procent obytných jednotek, ušetří se více než 2,5 milionu tun energetického uhlí.

- Česká republika je čtvrtou energeticky nejnáročnější ekonomikou v Evropské unii

- Každá miliarda investovaná do zateplení ušetří u obytných budov 2,8 miliardy korun a u veřejných 1,7 miliardy korun.

- Každá miliarda takto investovaná vytvoří více než 800 pracovních míst