Dnes o tom informovalo Sdružení dopravních podniků ČR, které sdružuje provozovatele MHD v 19 krajských a dalších velkých městech.

Peníze rozděluje ministerstvo pro místní rozvoj z Integrovaného operačního programu (IROP)

Podle ředitele brněnského dopravního podniku Miloše Havránka město dotaci rozdělí na 44 kloubových a 16 standardních autobusů na CNG. S dotacemi uspěly i Hradec Králové (236 mil. Kč) a Pardubice (157 mil. Kč).

Pověřený ředitel pardubického dopravního podniku Tomáš Pelikán uvedl, že na obnovu trolejbusů a tramvají v Česku by bylo zapotřebí celkem 17,3 miliardy korun. "Takový objem investic by do roku 2022 snížil průměrné stáří vozidel pod 12 let," uvedl.

Finance na modernizaci městské dopravy poskytne i ministerstvo dopravy

Kromě ministerstva pro místní rozvoj má dotační titul, ze kterého mohou města čerpat i peníze na MHD, také ministerstvo dopravy.

Čerpání peněz na stavby silnic a dálnic z tohoto programu přitom ohrožují změny procesu hodnocení dopadů staveb na životní prostředí (EIA).

"Pro takový případ bychom uvítali realokaci finančních prostředků mezi dotačními programy tak, aby mohly být tyto prostředky využity k další obnově vozového parku," uvedl předseda Sdružení dopravních podniků ČR Michal Kraus.

Čtěte také:

Rozpočet fondu dopravy se podaří i letos téměř vyčerpat
Vláda schválila návrh na dělení dotací EU na dopravu

Bratislavu a Vídeň má spojit ekologická doprava