Francie od dubna zakáže vjezd starých neekologických vozidel do centra Paříže

Dále zavede pokuty za řízení vozidel se zatmavenými čelními a bočními skly.

V Rakousku nově za porušení rychlosti v ekologických zónách IG-L hrozí kromě pokuty i odstavení vozidla na jeden den. Dnes to řekl mluvčí Ústředního automotoklubu (ÚAMK) Igor Sirota.

Tři typy značení paliv

"Budeme mít tři typy označení, řekněme dodatkové informace ke stávajícím názvům jako je natural 95. Konkrétně k tomuto názvu se na stojanech přiřadí nálepka s označením E5," uvedl Sirota.

  • E v kroužku bude označovat benzín
  • B ve čtverci pak bude značit motorovou naftu
  • kosočtverec s nápisem CNG nebo LPG bude označovat tato alternativní paliva
  • číslice u benzínu pak označuje podíl biosložky v palivu v procentech.

V rámci změn legislativy v jednotlivých státech čekají největší změny řidiče ve Francii. Od prvního ledna hrozí šoférům pokuta 135 eur za jízdu se zatmavenými skly. Na rozdíl od Česka nezáleží na míře zatmavení, o pokutě rozhoduje policista na základě toho, zda vidí posádku v autě, nebo zdali má možnost vidět skrz vozidlo.

Zákaz vjezdu neekologických vozidel platí už od loňského roku, od dubna se ale začne vztahovat i na vozidla registrovaná mimo Francii. Za jízdu do centra města bez ekologické plakety hrozí pokuta 68 eur. Šanci na získaní ekologické plakety nebudou mít vozidla vyrobená před rokem 1997 a motocykly před rokem 2000.

Se zpřísněním pravidel musí řidiči počítat i v sousedním Rakousku

V Rakousku se kromě hrozby odstavení vozidla za porušení rychlosti musí nově dávat řidiči pozor například na telefonování za jízdy, neužívání bezpečnostních pásů nebo přilby při jízdě na motocyklech. Za všechny tyto přestupky může řidiče nově pokutovat policie jen na základě fotografie z kamerového systému, který doposud sloužil jen pro kontrolu dodržování rychlosti. Chytré kamery navíc umí tyto přestupky odhalit a zdokumentovat i v případě, že vozidlo rychlost neporušilo, doplnil druhý mluvčí ÚAMK Petr Vomáčka.

Další změnou u jižních sousedů je pak podle ÚAMK zákaz parkování na místech určených k dobíjení elektromobilů. Na těchto místech označených symbolem elektrické zástrčky smějí parkovat pouze elektromobily nabíjené ze sítě. Ostatní automobily na klasická fosilní paliva i hybridní automobily, které se nedobíjejí z elektrické sítě, mají na těchto místech parkování zakázáno.

Rozšířil se počet zemí, které zakazují ve vozidle kouřit osobám převážejícím děti

Od 5. prosince loňského roku se ke těmto zemím (Anglie, Wales a Itálie) připojilo i Skotsko. Zákaz kouření se týká vozidel, ve kterých je převážena osoba mladší 18 let. Při porušení tohoto nařízení hrozí pokuta 100 liber (téměř 3 200 korun).

Zajímavou změnou pravidel je pak zavedení povinnosti jízdy s helmou pro cyklisty jedoucí na elektrokolech, které mohou dosáhnout rychlosti 25 kiloemtrů v hodině. Povinná helma je nově i pro děti do 12 let při jízdě na jízdním kole ve Francii.

Čtěte také:

Pohonné hmoty byly letos nejlevnější za posledních sedm let
Pohonné hmoty v Česku zdražily o dvě desítky haléřů