Evropský průkaz zdravotního pojištění zajistí držiteli v zemích Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru, stejně jako v několika dalších státech nutnou péči. Na jeho základě se každému dostane léčby ve zdravotnických zařízeních financovaných z veřejných zdrojů.

Hrazení nákladů se však týká pouze nezbytné zdravotní péče. Zároveň pacient hradí stejnou spoluúčast jako místní obyvatelé a ta je v mnoha zemích vysoká.

Pozor na úrazy

Vyplatí se proto mít cestovní zdravotní připojištění, čímž získáme poměrně levnou jistotu. Jak vyplývá z průzkumu pojišťovny ERV, bez něj jezdí na dovolenou čtrnáct procent českých turistů. Během tří letních měsíců nahlásí zákazníci u cestovního pojištění 55 procent všech pojistných událostí z celého roku.

Úrazy, onemocnění ani jiné problémy si na rozdíl od lidí dovolenou neberou. Zdravotní komplikace na dovolené mají zpravidla podobu úrazu. Časté jsou také střevní a trávicí obtíže, infekce dýchacích cest a srdeční potíže. Základní typ cestovního pojištění zpravidla pokrývá veškeré výlohy v případě náhlého onemocnění a úrazu.

V průměru stráví český turista na letní dovolené osm a půl dne. Kompletní pojištění na běžnou dovolenou v Evropě vyjde na 400 až 800 korun na osobu, přičemž náklady na léčení můžou jít i do statisíců. Průměrné náklady na lékařské zákroky českých turistů v zahraničí loni stouply asi o deset procent.

Za ambulantní ošetření pojištěnci zaplatili průměrně 8500 korun a při hospitalizaci činila průměrná škoda 66 000 korun. To jsou údaje, které zveřejnila pojišťovna Allianz.

Jednotlivé druhy

Součástí cestovního pojištění je navíc i telefonická asistence v českém jazyce. V případě potřeby doporučí její pracovníci vhodné zdravotnické zařízení, vedou komunikaci s lékaři, zajistí převoz do vlasti. Například cestovní pojištění Pro cesty, které nabízí pojišťovna Wüstenrot, zahrnuje asistenční služby bez přestávky a s trochou nadsázky můžeme říct, že člověku je připraveno pomoci kdykoli a kdekoli. Na webové stránce si stačí vybrat některý z balíčků.

Nejvíc pojistných událostí hlásí čeští turisté z Egypta, Řecka a Turecka, turisté z Egypta přitom nahlašují dvakrát více škod než v ostat- ních zemích. Je proto dobré nezapomenout na starou zásadu, že cestovní pojištění má odpovídat podmínkám země, kam míříme, a plánovanému druhu činnosti.

Podle toho je vhodné zvážit ochranu o takzvané připojištění. Pokud se chystáte na dovolené sportovat, je dobré vědět, zda z hlediska pojišťovny nejde o rizikovou činnost, na kterou se běžné pojištění nevztahuje.

JIŘÍ PATÁK
Autor je ředitelem portálu Chytryhonza.cz.