Univerzita Karlova zahajuje projekt s názvem „Česko! A jak dál?“. O co se jedná?
Mým cílem je pomoci s řešením zásadních celospolečenských témat a problémů, před kterými stojí naše společnost a naše země. Na Univerzitě Karlově jsme proto vytvořili diskusní platformu „Česko! A jak dál?“ a definovali několik opravdu klíčových problémů, které lidi trápí.

Patří mezi ně například problém sucha, dluhů a exekucí, bezpečnosti občanů, stárnutí, digitalizace, ale také zemědělství či vzdělávání. O jednotlivých tématech povedeme v průběhu letošního roku veřejné diskuse napříč všemi regiony České republiky, do kterých zapojujeme špičkové vědce a odborníky, osobnosti z řad odborné veřejnosti, politiky, ale také běžné občany. Naším cílem je vytvořit návrhy, jak v jednotlivých problémech postupovat dál.

První téma, které řešíte, jsou dluhy a exekuce. Proč?
To je opravdu zásadní problém, který u nás devastuje desítky tisíc rodin. Je šílené, že v exekuci je u nás přes 860 tisíc lidí. A půl milionu občanů má tři a více exekucí. Považuji za nemravné a nemorální, že do dluhové pasti se mohou dostat i malé děti, které třeba nemají platnou jízdenku v MHD. Z chudoby a dluhů se stal výnosný byznys pro vymahačské agentury a všehoschopné podnikatele.

Taková situace není normální. Dosavadní systém je potřeba změnit. Musíme zabránit tomu, aby se do exekucí propadaly děti, musíme lépe stanovit hranici nezabavitelného minima, aby se z dlužníků nestávali žebráci. Musíme jim dát naději na splacení závazků a udržení důstojného života.

Veřejnou diskusi jsme se rozhodli udělat 19. února v Ústí nad Labem, tedy v kraji, kde je 18 procent lidí v exekuci. Do debaty a hledání řešení se kromě zástupců Univerzity Karlovy zapojí zástupce vedení ústeckého kraje, vládní Agentury pro sociální začleňování, exekutorské komory i ministerstva spravedlnosti.

Jak dlouho projekt potrvá a co bude na jeho konci?
Určitě celý rok 2019, s možným přesahem do roku 2020. Témat k řešení je celá řada, naším cílem je všechna vybraná témata prodiskutovat a připravit ucelený soubor jednotlivých návrhů a podnětů, jak postupovat dál.

Jak vidíte budoucnost České republiky Vy? Jak dál?
Jsem optimista. Jako lékař si dovolím vyslovit diagnózu, že Česká republika je v dobré formě a má velký potenciál – v šikovných lidech, v úspěšných firmách, v dobře fungujícím průmyslu, ve vědě a inovacích i ve své strategické poloze v srdci Evropy.

Jsme bezpečná a buďme sebevědomá země. Jen bych si přál, abychom se více zajímali o věci veřejné a méně podléhali účelově šířené frustraci, různým fake news a lžím nebo podezřele jednoduchým receptům od falešných spasitelů. Ti jsou pro nás pro všechny velmi nebezpeční.