Třiašedesát procent z nich po přestěhování do Česka zažilo celkové zlepšení kvality života, což je o jedenáct procent víc, než jaký je celosvětový průměr. Průzkumu se zúčastnilo přes 27 tisíc respondentů ze 159 zemí.

Na otázku, zda se po svém přestěhování cítí šťastnější, odpovědělo 54 procent expatů, že určitě ano. To má mnoho důvodů, mezi něž patří například rovnováha mezi pracovním a soukromým životem, kvalita vzdělání a péče o děti nebo pocit bezpečí.

Praha se navíc umístila na devátém místě žebříčku nejudržitelnějších měst na světě podle výzkumu společnosti Arcadis a Eurostat ji označil jako šestý nejbohatší region Evropské unie.

Mezi nejčastější důvody stěhování se do Česka podle průzkumu u cizinců patří hledání nových pracovních výzev (47 procent), zvýšení kvality života (35 procent) a zlepšení kariérních vyhlídek (21 procent). Sedmi z deseti expatů žijících v Česku trvalo méně než dva roky se zde zabydlet a polovina z nich se domnívá, že je úspěšně integrovaná do místní komunity a její kultury.

Ilustrační foto.
Konec diskriminace pracovníků z EU. Senátem prošla novela zákona

Průměrný expat žijící v České republice má pocit, že je zdravější, než byl v zemi svého původu. Lepší zdraví přisuzují aktivnějšímu sportovnímu a společenskému životu, který zde po přestěhování vedou, a také díky výše zmíněné lepší rovnováze mezi pracovním a osobním životem.

„V České republice je již přes půl milionu expatů a není divu, že toto číslo dál roste. Jen se rozhlédněte – krásná města plná architektonických památek, jeden z nejlepších systémů veřejné dopravy na světě, bohatý kulturní život, ekonomická a politická stabilita a mírné klima. Naprosto chápu, proč je pro expaty Česko jedním z nejoblíbenějších míst,“ říká ředitel pro globální obchod a pohledávky HSBC Bank plc Česká republika Richard Haslam.

Infografika expati 2017Zdroj: HSBC Bank plc

Většina expatů – rodičů – žijících v České republice tvrdí, že celková kvalita života jejich dětí je vyšší (63 procent) nebo stejná (32 procent) jako v zemi jejich původu. Hlavními faktory, které činí z České republiky dobré místo pro děti, jsou jejich zdraví a spokojenost (61 procent), kvalita školství (58 procent) a kvalita péče o děti (54 procent). Průměrný cizinec, který pracuje a žije s dětmi v Česku, má také celkové nižší náklady na výchovu svých dětí než ve své zemi původu (64 procent).

Jawad Mansour.
Kypřan si odpyká 12,5 roku ve vězení za vraždu dívky. Soud mu potvrdil trest

Pokud jde o bezpečnost, Česká republika patří podle Světového indexu míru (GPI) mezi deset nejbezpečnějších zemí světa. Díky svému umístění na šestém místě tak předběhla země, jako jsou Kanada či Bhútán, které jsou známé svými mírovými postoji. Není tedy divu, že téměř 73 procent expatů se zde cítí bezpečněji. To výrazně převyšuje celosvětový průměr, který činí necelých padesát procent.

Infografika expati 2017Zdroj: HSBC Bank plc

Expati si Česko pochvalují také díky jeho stabilitě. Na otázku ohledně možných rizik ohrožujících jejich finanční situaci zmiňují většinou globální ekonomickou (40 procent) a politickou (38 procent) nestabilitu a jen malá část z nich připouští obavy týkající se ekonomické a politické stability Česka (pět, respektive šest procent).

Díky tomu jsme se umístili před mnoha zeměmi, které jsou oblíbenými cílovými destinacemi expatů, mezi něž patří Německo, Francie či Nizozemsko. Více než čtyři z pěti expatů v České republice věří místní ekonomice, což je výrazně více, než je celosvětový průměr (53 procent).

Expat Explorer Survey je globální průzkum, kterého se v letošním roce zúčastnilo 27 587 respondentů žijících ve 159 zemích.

Evropská unie se v pondělí rozhodla uvalit sankce na běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka a dalších více než 150 představitelů tamního režimu.
Česko se nejspíš vyhne pokutě od EU kvůli zahraničním pracovníkům