Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD), který se Exportního fóra účastní, hospodářskou situaci podnikům ulehčuje nízká cena ropy a také Českou národní bankou udržovaný kurz koruny na stabilní úrovni. Ministr upozornil, že při ukončení intervencí ČNB a následném posílení koruny bude část exportu s nízkou marží vytlačena z trhu.

Za riziko Mládek označil to, že se přes snahu vlády i podnikatelů stále zvyšuje podíl exportu do zemí EU. Uvedl, že za letošní první pololetí podíl exportu do EU dosáhl 84,2 procenta, zatímco v době nástupu nynější vlády to bylo asi 81 procent. "Evropa se v poslední době nevyvíjí dobře," řekl Mládek a připomněl v této souvislosti britské referendum o vystoupení z EU a nizozemské referendum odmítající asociační dohody s Ukrajinou.

Dosud nejvyššího objemu exportu čeští výrobci podle Daňka dosáhnou přesto, že se nyní potýkají v výrazným nedostatkem pracovníků. Podle odhadu Asociace exportérů firmám v současné době chybí kolem 160.000 pracovníků, přičemž přes 90 procent pozic připadá na místa ve výrobních podnicích.

"Nedostatek pracovních sil považujeme za závažný problém, který brzdí náš průmysl," řekl předseda Asociace exportérů Jiří Grund. Jako příklad regionu, kde firmy nemohou vůbec nalézt zaměstnance, Daněk uvedl Rychnovsko, kde pracovní sílu "vysává" rostoucí závod automobilky Škoda Auto v Kvasinách. "Větší firmy tam kanibalizují menší a přebírají jim zaměstnance," uvedl Daněk.

Řešením nedostatku pracovníků by podle Asociace exportérů měl být příchod lidí z ciziny, zejména z Ukrajiny. "Opatření vlády za více než rok, kdy na problémy upozorňujeme, jsou mírně řečeno chabá, neboť povolení k práci v ČR dostává na Ukrajině deset pracovníků denně," uvedl Daněk.

Změna ve školství

Zlepšení situace exportéři vidí i ve změně ve školství. Daněk připomněl, že za posledních deset let přibylo 180.000 studentů humanitních oborů ale jen 3000 studentů technických škol. Z toho je však významná část studentů ze zahraničí, kteří postupně odcházejí. "Do budoucna to bude velký problém," uvedl Daněk.

Za významné pozitivum pro export a výrobu exportéři považují režim intervencí ČNB proti posilování koruny vůči euru. ČNB intervencemi udržuje od listopadu 2013 kurz nad 27 korunami za euro. Pokud by neintervenovala a kurz by se stále držel na tehdejších 25,7 koruny za euro, přišli by čeští exportéři podle Daňka do letošního srpna o 608 miliard korun.

Intervence na oslabování koruny podle Asociace exportérů umožnily exportním firmám masivní investice i růst mezd zaměstnanců. Za období intervence podle Daňka klesl počet nezaměstnaných o 177.000, z toho na vliv intervencí podle něj připadlo nejméně 27.000. Kromě slabé koruny českým exportérům letos také pomáhá zejména oživení trhu v Německu.