Obě skupiny spolu podle Facebooku nijak nespolupracovaly, ale používaly podobné taktiky, aby zamlžily svou totožnost.

„Stránky a účty byly zkrátka nějakým způsobem zavádějící,“ uvedl zakladatel a generální ředitel Mark Zuckerberg. „Zakazujeme takové chování. Chceme totiž, aby lidé mohli na facebooku důvěřovat vazbám, které zde vytvářejí,“ uvedli také zástupci společnosti ve svém prohlášení.

Vyhledávač Google
Google prý zlepšil agregátor zpráv. V Česku přednostně nabízí dezinformační weby

"Nadále pokračujeme ve vyšetřování a to, co víme, jsme sdělili vládám USA a Spojeného království," dodal Facebook. Dezinformace podle společnosti cílily na uživatele ve Velké Británii, Spojených státech, Latinské Americe a na Blízkém východě.

Napojení některých účtů na íránská státní média se prý podařilo prokázat z veřejně dostupných zdrojů, napojení na ruské tajné služby díky informacím amerických zpravodajských služeb.

Ve prospěch Palestinců

Některé dezinformační kampaně se datují do roku 2011, přičemž obsahovaly zprávy o politice na Středním východě psané arabsky a persky. Podle společnosti šířily propagandu proti Saúdské Arábii, Izraeli a ve prospěch Palestinců. Účty také sdílely politický obsah týkající se Velké Británie a USA. Ty byly vedeny v angličtině, uvedl Facebook. 

Firma FireEye, která se specializuje na kybernetickou bezpečnost a která odhalila na Facebooku a Twitteru falešné účty, uvedla, že dezinformační kampaň pravděpodobně nebyla namířena na ovlivnění amerických prezidentských voleb. Měla podle ní totiž široký záběr.

Majitel a jeden ze zakladatelů Facebooku Mark Zuckerberg
Facebook přislíbil ochranu uživatelských dat, i přesto je poskytl desítkám firem

Vyšetřování však stále stále probíhá. Twitter, mezitím uvedl, že jeho analýza mnoha falešných účtů poukazuje na "koordinovanou manipulaci".

Nedostatečná ochrana dat

Společnost Facebook čelí ostré kritice v oblasti uživatelských dat poté, co v první polovině letošního roku vyšlo najevo, že analytická společnost Cabridge Analytica od Facebooku neoprávněně získala údaje o více než 87 milionech uživatelů.

Data pak byla využita pro účely volební kampaně současného prezidenta USA Donalda Trumpa. Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg se následně před americkým kongresem omluvil a přislíbil důslednější ochranu údajů uživatelů.

Zpráva přichází jen dva dny poté, co softwarová společnost Microsoft oznámila, že se ruští hackeři pokoušeli ukrást data od některých politických organizací, včetně Mezinárodního republikánského institutu a think tanku Hudson Institute. Pokusy, za kterými stála hackerská skupina Fancy Bear, však byly podle společnosti podle včas zastaveny.

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg a předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani
Šéf Facebooku se zpovídal europoslancům. Omluvil se za podcenění zabezpečení