Zakladatel společnosti Mark Zuckerberg uvedl, že ho k vybudování čtvrti Willow v Menlo Parku, který se nachází asi 30 kilometrů jižně od San Franciska, donutilo selhání místních úřadů v investičních záležitostech a infrastruktuře. Mnoho zaměstnanců totiž nemůže zaplatit astronomické nájmy v okolí společnosti, a proto je nuceno dojíždět z daleka.

"Naším cílem pro Willow Campus je vytvořit multifunkční čtvrť, která bude poskytovat potřebné služby, obchody, bydlení i kancelářské prostory, a to vše vzdálené jen přes ulici od sídla společnosti." řekl listu The Guardian John Tenanes, viceprezident pro globální zázemí společnosti Facebook. Společnost již předložila plány úředníkům z Menlo Parku.

Tento nápad přivítala i starostka města Kirsten Keithová. Ta doufá ve vyřešení krize vzrůstající ceny nájemného, kterou způsobuje právě rychlý růst technologických společností na západním pobřeží. Od roku 2010 vzniklo v oblasti kolem San Franciska více než 640 tisíc nových pracovních míst. A i když vznikají další a další projekty na výstavbu bytů, nemohou tuto enormní poptávku po bydlení pokrýt ani zdaleka.

"Města na poloostrově procházejí krizí v oblasti bydlení," poznamenala Keithová. "Doufám, že v budoucnu předloží dostupné návrhy více technologických společností.“

Návrhy Facebooku na výstavbu čtvrti, kde bude mimo jiné obchod s potravinami a lékárna, přivítala také výkonná ředitelka komunitního centra Menlo Spark Diane Bailey. „Facebook dal najevo, že chce být dobrým sousedem," uvedla. „Zdá se, že naslouchají požadavkům místních obyvatel a chtějí jim vyhovět. V této oblasti není lékárna ani pořádný obchod a kvůli dopravním zácpám trvá déle než půl hodiny než se člověk dostane do nejbližšího supermarketu."

Právě dopravní zácpy a přetížená infrastruktura je dalším tamní velkým problémem. Obrovský příliv zaměstnanců Facebooku a dalších velkých technologických firem totiž způsobil, že mnoho klíčových pracovníků (učitelů, lékařů) musí každé ráno doslova bojovat o to, aby se dostali do práce.

Bytové domy mají být postaveny do roku 2021 a budou k dispozici především zaměstnancům Facebooku. Sloužit by však měly i pracovníkům jiných společnostech. K dispozici také bude patnáct procent bytů, jejichž cena bude výrazně nižší než tržní hodnota.

V sídle Facebooku nyní pracuje více než devět tisíc lidí, přičemž počet zaměstnanců vzrostl za uplynulý rok o 54 procent a očekává se, že bude i nadále růst.

Průměrné měsíční nájemné v Menlo Parku se od roku 2011, kdy Facebook ohlásil přesun svého sídla, více než ztrojnásobilo na 3349 dolarů (přibližně 76 531 korun). Za dvoupokojový byt přitom zaplatí nájemníci měsíčně v průměru 3934 dolarů (téměř 90 tisíc korun). Jedná se tedy o jedny z nejdražších bytů v celé zemi, které svou cenou převyšují i apartmány v New Yorku.

Sociální síť se také zavázala vynaložit jeden milion dolarů na to, aby prozkoumala myšlenku opětovného otevření staré železniční trati. Ta prochází areálem společnosti a "investuje desítky milionů do zlepšení dálnice US 101, která vede z Menlo Parku do San Franciska."

Facebook však není jedinou společností, která se snaží řešit krizi bydlení. Minulý měsíc mluvčí společnosti Google oznámil, že dá 30 milionů dolarů (v přepočtu 684 milionů korun) na vástavbu 300 bytů pro pracovníky nedaleko areálu společnosti v Mountain View. Pomoci se snaží také Apple, který přesouvá 12 tisíc zaměstnanců do nového sídla v Cupertinu. Ten vyplatí městu zhruba pět milionů dolarů (114 milionů korun) jako náhradu za zátěž v oblasti bydlení. Společnost také odhaduje, že její nová kancelář povede ke zvýšení poptávky po bytech ve městě o 284 procent.