Podle sdělení Facebooku se problém týkal až 1500 aplikací provozovaných 876 vývojáři. Ti měli v období 12 dní, respektive od 13. do 25. září, přístup i k fotografiím, které uživatelé sice na Facebook nahráli, ale nezveřejnili je. Dále k fotografiím na tržišti Marketplace, kde uživatelé prodávají a kupují použité zboží, a k fotkám a videím, jež si mohou během 24 hodin prohlédnout přátelé na Facebook Stories.

Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg
Facebookem otřásají skandály. Zuckerberg však odstoupit nehodlá

"Když někdo povolí, aby měla aplikace přístup k fotografiím, zpravidla jde o ty, které uživatel zveřejní na svém profilu," uvádí firma v prohlášení. V tomto případě však prý šlo o to, že se vývojáři dostali i k těm nezveřejněným, případně k těm, které se objevily záložce Stories a Marketplace. Vývojáři rovněž mohli vidět fotografie, které uživatelé nahráli, ale nakonec nezveřejnili, například pokud opustili rozepsaný status.

Chyba u 1500 aplikací

Výše zmíněnou chybu Facebook detekoval až u 1500 aplikací, uvádí BBC. Firma následně uvedla, že všechny poškozené členy vyrozumí. 

Facebook se letos potýká s řadou bezpečnostních problémů. V dubnu vyšel najevo skandál kolem masivního úniku dat uživatelů, ke kterým neoprávněně získala přístup poradenská společnost Cambridge Analytica. Ta data zneužila během předvolební kampaně amerického prezidenta Donalda Trumpa v roce 2016. V říjnu pak společnost oznámila, že se k údajům na 29 milionech jejích uživatelských účtů dostali hackeři.

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg a předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani
Šéf Facebooku se zpovídal europoslancům. Omluvil se za podcenění zabezpečení