Mark Zuckerberg při telekonferenci s investory podle BBC oznámil, že Facebook přestane doporučovat svým uživatelům, aby se připojili k občanským a politickým skupinám. Snaží se tak snížit počet politických příspěvků na hlavní straně uživatele. „Lidé nechtějí, aby většinu obsahu převzali politici a nějaké bojůvky,“ řekl mimo jiné.

Není ovšem jasné, jaké občanské skupiny měl na mysli. Zda se například novinka dotkne i malých komunitních sdružení, spolků či lokálních petičních aktivit. Podle mluvčí ale Facebook svoji politiku „neustále dolaďuje“. V každém případě Zuckerbergovo prohlášení přichází po měsících sílící kritiky na společnost kvůli šíření dezinformací. „Chceme zajistit, aby naše komunity, ve kterých se lidé spojují, byly zdravé a pozitivní,“ doplnila pro BBC firma.

Uživatelé politiku nechtějí

Zuckerberg v telefonátu dále uvedl, že s vysokou pravděpodobností nebude jeho firma propagovat ani takové skupiny, které by neporušovaly zásady sociální sítě. „Máme v plánu, aby se občanské a politické skupiny dlouhodobě neobjevovaly v doporučeních,“ uvedl.

Skupiny na Facebooku se nejčastěji používají pro legitimní organizování malých komunit a vedení lokálních aktivit. Ovšem podle Zuckerberga má společnost od uživatelů jasné signály o tom, že si nepřejí, aby politika, nenávist a agresivita sociální síť ovládly.

Facebook loni zakázal či zrušil přes milion skupin. Není totiž výjimečné, když nějaká zcela mírumilovná skupina je takzvaně převzata. Podle BBC se tak ve Velké Británii dělo především před posledními volbami, kdy se skupiny určené pro řešení lokálních problémů změnily v politické kolbiště. Počátkem ledna pak popsal britský The Guardian převzetí stránky, která se zaměřovala na a prodej a nákup pozemků, „příznivci svobody projevu proti technologickému fašismu“.