„Bude to naše první datové centrum v Asii,“ uvedl na tiskové konferenci s představiteli singapurských úřadů Thomas Furlong, viceprezident Facebooku pro infrastrukturu datových center. Facebook si podle jeho slov vybral pro umístění datacentra vybral Singapur kvůli jeho robustní infrastruktuře, přístupu k optickým kabelům a místním talentům.

Spoluzakladatel a ředitel Facebooku Mark Zuckerberg
Facebook a Twitter smazaly stovky falešných účtů. Byly napojené na Rusko a Írán

Zařízení Facebooku bude stát na západě ostrova, nedaleko místa, kde v současnosti Google za 350 milionů dolarů (7,8 miliardy korun) buduje již své třetí datacentrum v zemi, aby uspokojil rostoucí poptávku po svých službách v celém regionu. Celkem se tak investice Googlu vyšplhala již na 850 milionů dolarů (19 miliard korun).

Speciální chlazení a obnovitelná energie

Jedenáctipodlažní budova bude mít podlahovou plochu 170 tisíc čtverečních metrů. Současně bude navržena pro zdejší horké a vlhké tropické podnebí. Facebook zde poprvé použije nový kapalinový chladící systém, který vyvinul ve spolupráci se společností Nortek Air Solutions. Systém bude k chlazení používat i dešťovou vodu a vlhkost ze vzduchu, díky čemuž sníží spotřebu podzemní vody o pětinu.

Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku
Facebook čelí žalobě kvůli prudkému propadu akcií, zažil historický pokles

Ochladit budovu pomůže i speciálně navržená perforovaná fasáda, která podpoří proudění vzduch, přivede do budovy světlo a umožní kolemjdoucím pohled dovnitř. Stejně jako ostatní datová centra, kterých má Facebook po celém světě 15, bude i toto ze 100 procent napájeno energií z obnovitelných zdrojů.

Asie je v současnosti s 828 miliony aktivních uživatelů za měsíc domovem největší uživatelské populace Facebooku na světě. V Severní Americe a Evropě jich pak žije 609 milionů. Celosvětově pak má Facebook 2,23 miliardy aktivních uživatelů za měsíc.

Nová pobočka Facebooku v Londýně bude otevřena v roce 2021.
Facebook buduje v Londýně gigantické sídlo. Pojme šest tisíc zaměstnanců