„Stejně jako v loňském roce se i letos uspíší žně o tři neděle až měsíc,“ řekl ředitel Okresní agrární komory v Písku Václav Varous.

Zda bude letošek úrodný či nikoli, je ale předčasné předjímat. O tom podle Varouse rozhodne stejně jako každý rok dostatek vláhy v květnu.

Mírné zimy se už ale projevují také v tom, že se daří různým chorobám rostlin a škůdcům.

Velká pohroma

Kromě těch běžných, se kterými si farmáři už dovedou poradit, se objevuje už několik let škůdce nový. Tím jsou přemnožená divoká prasata.

Jak tvrdí odborníci, dvě teplé zimy nevyřadily přirozenou cestou slabé kusy. Proto není výjimkou, že v současné době nosí třiceti až čtyřicetikilo­gramové mladé bachyně tři až čtyři selátka.

„To může znamenat pro některé zemědělské produkty velkou pohromu. Nejstrašnější by ale bylo, kdyby se vzhledem k přemnožení objevil u divočáků prasečí mor,“ uvedl Václav Varous. Ten je totiž velmi snadno přenosný na domácí chovy.

„V okrese máme štěstí, protože v Klukách pracuje zkušební stanice, jejíž pracovníci nepřetržitě monitorují situaci a vydávají každý týden signalizaci. Ta se týká nejen zdravotního stavu porostů, ale i způsobu chemického ošetření proti škůdcům,“ dodal ředitel Václav Varous.

„Koncem února jsme zaregistrovali už první výlet kryptonosce, který je velmi nepříjemným škůdcem řepkových porostů,“ řekla ředitelka zkušební stanice v Klukách Milena Bernardová. Dodala, že je to o dva týdny dříve než obvykle, a proto bude stanice zemědělce informovat o nejvhodnějším termínu zahájení chemické ochrany.