Jiří Šulc je kuchař jedné z pražských restaurací. Cestou do práce se obvykle zastaví na farmářských trzích. „Láká mě tam především uzenina. Zelenina na mě působí jako čerstvá, ale zdá se mi, že je příliš nadsazená cena," zhodnotil v krátkosti nabízený sortiment.

Ustálenost klientely potvrzuje předseda Asociace farmářských tržišť ČR Jiří Sedláček. Asociace vznikla po počátečních potížích, kdy se mezi trhovce občas vetřeli podvodníci, kteří místo vlastních produktů nabízeli zboží ze supermarketů. „Vydáváme proto certifikace, které garantují kvalitu farmářských trhů," řekl Sedláček.

Když pořadatelé nachytají některého z prodejců, který sice prošel prověrkou, ale přesto nabízí podezřelé zboží, je varován, že si při opakování podvodu může stánek rovnou zavřít.

Na co nestačí sami pořadatelé, řeší inspektoři a kontroloři státních organizací. Kontroly potvrdil třeba mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben, podle něhož jeho kolegové loni prověřili při 446 kontrolních akcích 179 povolených tržišť a trhů. Ve 128 případech přitom udělili pokuty za více než půl milionu korun.

Nevyhovující teplota

„Nelze říci, že by pochybení zjišťovaná při prodeji znamenala přímo ohrožení zdraví lidí, ale za určitých specifických podmínek by tomu tak mohlo být," upřesnil mluvčí veterinářů, kteří se zaměřují na kontrolu masa a výrobků z něj. Nejčastějšími prohřešky byla nevyhovující teplota při prodeji.

I sami prodejci si zřejmě začali dávat větší pozor. „Zemědělci mají o trhy zájem. Stále je výrazný převis nabídky, protože počet míst je omezený," vysvětlil šéf Asociace farmářských tržišť ČR s tím, že postupně roste i nabídka biopotravin. Podle jeho odhadu představují biopotraviny asi 15 procent nabízených produktů.

Sylva Horáková z PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců zájem biofarem o sezonní trhy potvrdila. „Naši farmáři, kteří si výrobky zpracovávají doma sami, obvykle na tržištích jsou. Nejčastěji tak nabízejí například sýry, marmelády a zeleninu a další zboží," upřesnila. Horáková však upozornila, že úroveň tržišť bývá různá. „V některých okresech pořadatele zajímá jen to, zda trhovec zaplatil za místo. Asociace si však už hlídá také to, co nabízejí," řekla.

Vznik Asociace farmářských tržišť ČR, která má 
v současné době pouhé tři členy z řad organizátorů, si vynutila rozdílná úroveň jednotlivých trhů. „V dubnu přijímáme dalších osm nových členů. Jedná se třeba o Šumperk, Ostravu, Zlín, Karlovy Vary a další," dodal Sedláček.

Bio na stáncích