Zároveň si uvědomují, jak je ovoce i zelenina pro jejich organismus důležitá. Proto se rozhodli nákupy v obchodech bojkotovat a chtějí být soběstační. Začíná boom skleníků a domácího pěstování.

Mnoho z nás se nyní vrací k tomu, co jsme před mnoha lety rušili. Tenkrát byla doba, kdy se bohatý sortiment ovoce i zelenina dal levně koupit v marketech. Nabídka byla pestrá, ceny lidové, takže proč ztrácet čas zahradničením.

Ministerstvo chce řešit vysoké ceny potravin v obchodech. Do boje hodlá vyslat takřka všechny kontrolní složky státu, ilustrační foto
Boj proti drahým potravinám? Zastropování Nekula odmítl, nasadí armádu špionů

Nyní je vše jinak. Vyšponované ceny vyšplhaly do mnohdy neúnosných a nesmyslných výšin a spousta lidí je nehodlá akceptovat. Kdo má byt s balkonem, připravuje si truhlíky s rajčaty, jahodami nebo bylinkami. A ti, kteří vlastní zahradu, jdou ještě dál a na dříve pečlivě udržované trávníky staví skleníky. Mít své vlastní výpěstky je totiž zase in.

Skleník místo bazénu

Příkladem jsou i senioři z Vlachovic. „Dříve jsme měli na zahradě pro vnoučata bazének. Když jsme viděli růst cen v obchodech, řekli jsme si, že zahradu využijeme jinak,“ popisuje pan Stanislav Prokeš. Na internetu si vybrali typ skleníku, a když jim po týdnu přišel v balíku domů, stačilo ho už jen smontovat. „No, byla to sice skládačka na pár dnů, ale s pomocí zetě jsme se k výsledku dobrali,“ vzpomíná se smíchem senior.

Domácí pěstování zeleniny je opět v kurzu - ilustrační foto.Domácí pěstování zeleniny je opět v kurzu - ilustrační foto.Zdroj: se svolením Marie Bartošové

Leden a únor věnovali přípravě výsadby a nyní už jsou nachystaní na jarní sezonu. „Těšíme se na salát, kedlubny i ředkvičky, ty budou hlavně pro vnoučata. A potom přijde to hlavní: rajčata, okurky a na podzim dýně,“ vyjmenovává plánovanou sadbu.

A jak podotýká, není zdaleka sám. I v okolních řadovkách se na zahradách začínají skleníky objevovat. „Víme, co a jak pěstujeme, takže i přes počáteční náklady na pořízení je výsledná sklizeň neporovnatelně levnější než v obchodech. Ale hlavně, když vidíte tu radost dětí, které si mohou utrhnout rajče sami, řeknete si, že to stojí za to,“ uzavírá senior.

Skleníky jdou na odbyt celoročně

„Nedá se říct, že by u nás existovala nějaká sezona, práce je pořád hodně a lidé kupují skleníky celoročně,“ říká provozovatel kroměřížské firmy Skleníky Bureš. „Každopádně jsme teď po zimě zaznamenali vyšší prodeje, především přes internet. Občas se lidé přijedou podívat do prodejny, jak který typ vypadá, ale většinou nakupují online,“ dodává Bureš.

Zájem o záchranu nehezké zeleniny z obchodů je v Česku obrovský. Plná bedýnka vyjde třeba jen na dvacet korun.
Stop plýtvání. Čechy oslovily bedýnky s ošklivým jídlem, zájem o ně je obrovský

Nejvíce jsou na odbyt skleníky 5x3 metry, takže spíše větší velikosti. Stále totiž platí, že Češi jsou národem kutilů, sadařů a vlastní pěstování je jim vlastní. Při současných cenách v obchodech se tomu nelze vůbec divit.