Prodej divize mobilních telefonů zvýšil závislost Nokie na činnosti v oblasti zařízení pro mobilní sítě. Z této divize nyní pochází skoro 90 procent veškerých tržeb někdejšího největšího výrobce mobilních telefonů na světě. Na tomto trhu mu přitom konkurují švédský Ericsson a čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies.

Bez započítání zisku z prodeje a ukončovaných činností byla Nokia dál ztrátová. Čistou ztrátu z běžné činnosti ale snížila na 26 milionů eur ze 113 milionů eur před rokem.

Čisté tržby skupiny klesly na 2,9 miliardy eur z 3,2 miliardy eur v loňském druhém čtvrtletí. Provozní zisk ale firma výrazně zvýšila, a to na 284 milionů eur z 12 milionů eur před rokem.

Nokia byla od 90. let největším výrobcem mobilních telefonů na světě. Z první příčky ji však předloni sesadil jihokorejský konkurent Samsung Electronics. Finské společnosti se příliš nedařilo na trhu s chytrými telefony, kde zaspala nástup konkurentů Apple a Samsung.

Prodej mobilní divize

Loni se Nokia dohodla na prodeji divize pro výrobu mobilních telefonů firmě Microsoft, a to za cenu 5,44 miliardy eur (téměř 150 miliard Kč). Dokončení transakce ohlásily podniky letos na konci dubna. Zisk z tohoto prodeje ve výši 3,2 miliardy eur podpořil finanční výsledky za poslední kvartál.

Nokia dnes zvýšila odhad ziskovosti v divizi síťových zařízení. Provozní marže bude podle ní v tomto roce stejná nebo o něco vyšší než horní hranice u dlouhodobého cíle, který činí pět až deset procent. Původně tvrdila, že marže bude směřovat k hornímu okraji tohoto rozpětí.

Akcie firmy v evropském obchodování přidávaly až 7,7 procenta a dostaly se na nejvyšší úroveň od března 2011.