Krátce před Silvestrem se 2000 náhodně zvolených nezaměstnaných Finů dozví, že je úřady do experimentu zařadily. Účast v něm nelze odmítnout, informoval dnes server deníku Süddeutsche Zeitung.

Podpora v nezaměstnanosti činí přibližně 550 eur měsíčně, napsala televize ARD na svém webu. Vybraní příjemci této dávky ve věku 25 až 58 let dostanou nově 560 eur měsíčně. Tyto peníze nebudou podléhat zdanění, nebudou nijak účelově vázány a nebude o ně nutné žádat. Příjemci o ně navíc nepřijdou, pokud si vedle nich zajistí i přivýdělek.

Čtěte také: Švýcaři v referendu zavrhli stálý příjem pro všechny občany

Úřady doufají, že projekt zvýší motivaci nezaměstnaných k práci. Helsinky také očekávají, že sníží papírování spojené s dosavadním systémem podpor v nezaměstnanosti.

Státní sociální pojišťovna Kela po roce posoudí, zda se má experiment rozšířit. Projekt je součástí volebních slibů, se kterými přišel centristický premiér a bývalý podnikatel Juha Sipilä.

Experiment se zaručeným příjmem se má v lednu 2017 rozběhnout i v nizozemském městě Utrecht. Na celostátní úrovni ale garantovaný příjem pro všechny občany odmítli na začátku června v referendu ve Švýcarsku. Podle návrhu měl činit 2500 franků (asi 61.000 Kč) měsíčně bez ohledu na to, zda dotyčný pracuje, anebo je nezaměstnaný. Na druhou stranu chtělo Švýcarsko zrušit veškeré sociální dávky, podpory a příspěvky.