Výrobce strojů na vstřikování plastů získal příslib investiční pobídky od CzechInvestu, 232 milionů korun na novou výrobní halu, kterou už staví a otevře příští rok v březnu. ČTK to řekl obchodní ředitel firmy Peter Jungwirth. Podnik s 820 zaměstnanci patří k největším zaměstnavatelům v regionu.

Firma hledá svářeče, elektrikáře, montéry i pracovníky pro logistiku. Situaci podle Jungwirtha trochu komplikuje nízká nezaměstnanost v kraji. Nové pracovníky si chce firma i vychovávat. "Spolupracujeme se školami ve Velešíně a Kaplici, praktickou výuku má u nás přes 20 studentů," řekl obchodní ředitel.

Nepřehlédněte: Banka UniCredit se dohodla s odbory v Itálii na propouštění

Výrobní plocha firmy se díky nové hale zdvojnásobí, rozšíří se o 18.000 metrů čtverečních. Podnik tam vybuduje novou práškovou lakovnu pro všechny plechy do strojů, která dokáže nanášet několik odstínů najednou.

"Oproti stávající lakovně bude mít trojnásobnou kapacitu a nový systém řízení, který umožní zpracovat velké množství zakázek s různými barvami. Práškové lakování je ekologicky šetrná metoda, neboť se při ní nepoužívají žádné nebezpečné látky jako rozpouštědla, laky nebo ředidla," řekl Jungwirth. Do stavby haly investuje firma 700 milionů korun, dalších 463 milionů do technologií, z toho do lakovny 157 milionů korun.

Engel strojírenská vyrábí v Kaplici pro montážní závody v Rakousku elektrické skříňové rozvaděče, strojní rámy, plechová obložení a komponenty pro dopravní techniku. Odbytiště má společnost v mnoha zemích.

Tržby za období duben 2014 až březen 2015 činily podle údajů ve Sbírce listin 2,3 miliardy korun, zisk po zdanění za stejné období 97,5 milionu korun. Hospodářský výsledek za loňský rok firma dosud nezveřejnila. "Tržby budou o něco nižší, protože nemůžeme být kvůli přestavbě produktivní na sto procent. Ale závod dál roste a obrat stoupá," řekl Jungwirth.

Engel strojírenská sídlí v Kaplici v bývalé budově Jihostroje. Začínala tam v roce 2000 s 12 zaměstnanci. Od loňska si pronajímá i haly v Loučovicích, kde vzniklo logistické centrum, či ve Skoronicích.

Čtěte také: Poptávka po zlatě stále roste