Lego podle generálního ředitele firmy nepodléhá módním trendům. „Je možné postavit vše, co si představíme, a je snadné to pak rozebrat. Ve světě neexistuje jiný materiál tohoto druhu," řekl AFP šéf Lega Jörgen Vig Knudstorp. Film Lego příběh, který hollywoodská producentská společnost Warner Bros připravovala pět let, podle ředitele dobře odráží „ideologii značky".

Příběh filmu, natočeného pomocí počítačové animace podle původního scénáře, sleduje osudy Emmeta, obyčejné, pravidel dbalé a dokonale průměrné mini-figurky Lego. Emmet je omylem považován za nejvýjimečnější osobu, která jediná může zachránit svět. Je odveden do společenstva cizinců, kteří se vydali na velkolepou výpravu proti zlému tyranovi. Snímek přišel do českých kin začátkem února. Filmový web ČSFD mu dává hodnocení 83 procent.

První je Mattel

Čistý zisk Lega se loni zvýšil o devět procent na 6,1 miliardy dánských korun (22,3 miliardy Kč). Tržby vzrostly o desetinu na 25,4 miliardy DKK (93 miliard Kč). Firmě se vedlo hlavně v Číně, kde chce otevřít továrnu a počítá s tím, že právě Čína se stane jejím budoucím základním trhem. Letos firma čeká další nárůst, řekl Knudstorp.

Svými tržbami je Lego podle agentury Reuters na druhém místě mezi světovými výrobci hraček, těsně před americkou firmou Hasbro. První je společnost Mattel.

Knudstorp uvedl, že Lego chce výrazně zvyšovat své aktivity mimo vyspělé země. „Doufám, že mu k tomu dopomůže globální úspěch filmu Lego příběh," dodal.