Arktická zima neomezila dolování. „S veškerou poptávkou po hnědém uhlí se plně vypořádáváme hlavně díky pracovnímu nasazení našich zaměstnanců,“ uvedla mluvčí společnosti Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová. Podle ní se navíc většina odběratelů zásobila v dostatečném předstihu a mrazy tedy odbyt zatím výrazně neovlivnily. „Počítáme ale s tím, že například domácnosti by zvýšený zájem po uhlí mohly projevit v následujících týdnech,“ dodala mluvčí.

Těžba je nyní velmi náročná a řídí se speciálními směrnicemi platnými až do března. Je přesně stanovena například údržba komunikací, systém pohotovostí, provoz jednotlivých těžebních technologií včetně nakládky uhlí v době silného sněžení, větru či při vysokých mrazech.

Zaměstnanci vystavení nízkým teplotám mají zdarma teplé nápoje. Na úseky společností Vršanská uhelná, Severní energetická a Coal Services bylo v závislosti na počtu zaměstnanců v tomto období distribuováno celkem 13 692 balení čaje a 6 819 kilogramů cukru.

Zaměstnanci dostávají vitamíny

Teplé nápoje nejsou jediným preventivním opatřením před nachlazením a dalšími nemocemi. Na podzim dostávají všichni zaměstnanci vitamínové tablety, každý obdrží jedno balení se 120 tabletami, které by měly vydržet na celou zimu.