Roboty a roboti

Robotizace zřejmě nejdále dospěla v automobilovém průmyslu, kde je vysoká poptávka po rychlosti výroby. Roboti jsou většinou za ochranným sklem, takže obsluha se k nim nedostane. Na trh se ale dostávají už i roboti, kteří s člověkem spolupracují a dostávají se s ním do kontaktu.

"U klasické robotizace se ve chvíli, kdy do prostoru vstoupí člověk, robot zastaví. Tady tomu tak není, spolupracující robot je dnes jedním z trendů," uvedl technický ředitel Pilz Czech Petr Škraňka

Pracovní prostor snímá 3D bezpečnostní kamera. "Pokud je narušený, tak se podle toho upravuje rychlost robota. Je tam bezpečná zóna, kdy jede robot zvýšenou rychlostí, když se k němu přiblížíme, upraví se rychlost a síly robota na bezpečnou úroveň," uvedl Škraňka.

Robotické stroje pomáhají lidem u namáhavých opakujících se úkonů

Dá se tak nahradit fyzicky nebo psychicky náročná práce. Využití je napříč odvětvími včetně automobilového průmyslu. Roboty podle Škraňky používá stále více firem, což souvisí i s nedostatkem pracovní sil.

"Lákavá je vysoká opakovatelnost, rychlost, přesnost, robot nepotřebuje přestávky, pracuje nepřetržitě. Při nedostatku kvalitních pracovních sil je to nezbytnost. Automatizace je věc, která firmám umožní dále se rozvíjet a být konkurenceschopný," uvedl Škraňka.

Čtěte také:

Zítra začne v Brně veletrh Amper
2017 bude rokem domácího robota, slibuje lasvegaský veletrh CES
Německo vyvíjí roboty, kteří se učí jako děti