Řada společností podle průzkumu předpokládá i nižší investiční výdaje a obává se nízké návratnosti investic.

Firmy dále čekají ochlazení poptávky a mírný pokles zaměstnanosti. Ten by mohl přijít zejména v prvním čtvrtletí letošního roku, kdy by se zaměstnanost mohla snížit o zhruba 1,2 procenta. Za celý rok by dle šetření mohla zaměstnanost v průmyslu klesnout o zhruba půl procenta.

Růstu cen energií se obává 73 procent podniků, vyšší ceny materiálů a surovin by mohly způsobit problémy 55 procentům firem. Zhruba třetina firem pociťuje ostřejší konkurenci v rámci klesající domácí poptávky. Snížení investičních výdajů v letošním roce očekává 45 procent firem.

Podniky se s ekonomickým poklesem letos plánují vyrovnat hlavně snižováním nákladů, zvyšováním produktivity práce a hledáním nových trhů. „Čím dál více firem si uvědomuje, že se musí dostat na mimoevropské trhy,“ uvedl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar. Některé firmy plánují také zesílení marketingových aktivit a zvyšování kvalifikace zaměstnanců.

Tahounem průmyslu by stejně jako loni měl být automobilový sektor

Výroba osobních vozidel loni vzrostla o více než deset procent, rostla také výroba autobusů a motocyklů. „V letošním roce očekáváme zhruba stejnou úroveň produkce jako v roce 2011. Všechny kapacity však nejsou naplno využity, zvýšení produkce by se mohlo pohybovat kolem tří procent,“ řekl ředitel Sdružení automobilového průmyslu Antonín Šípek.

Díky růstu automobilového průmyslu se loni dařilo také slévárenskému a chemickému průmyslu. Hutnictví bylo negativně ovlivněno poklesem ve stavebnictví a letos se bude muset vyrovnat s rostoucími cenami vstupních materiálů.

Ředitel Svazu strojírenské technologie Petr Zemánek upozornil, že se mění struktura exportu a firmy namísto do Německa zvyšují vývoz například do Ruska a do Číny. Sektor strojírenské technologie loni zaznamenal růst o zhruba 12 procent.