Deník / Průvodce rokem 2024Deník / Průvodce rokem 2024Zdroj: DeníkProvozovatelé fitness center, saun a wellness center zaplatí letos o dvě procenta vyšší daň z přidané hodnoty (DPH). Loni totiž tyto služby spadaly do desetiprocentní sazby, která už neexistuje. Nyní se na ně vztahuje dvanáctiprocentní DPH.

Podle prezidentky České komory fitness Jany Havrdové se to v cenách za cvičení neprojeví. „Bavili jsme se o tom s našimi největšími provozovateli, kteří mají i nejvyšší náklady na provoz. DPH prakticky nezmiňují. Naopak jsme šťastní, že jsme zůstali ve snížené sazbě (základní sazba DPH je 21 % - pozn. red.),“ řekla Deníku.

Do nové sazby daně z přidané hodnoty spadají od začátku roku sauny, wellness a fitness centra:

Ilustrační foto
Vyšší DPH pro sauny a fitness centra: V Brně se zdražování zatím nechystá

Jak ale dodala, může se stát, že někde se během roku v ceně odrazí vyšší náklady na energie či zaměstnance. A též inflace. „Jako strop bych tipovala zdražení o deset procent. Nebude to ale všude. Fitkům se daří, máme skvělou sezónu, lidé chodí cvičit, uvědomují si, že pohyb je základ udržení fyzické a psychické kondice,“ poznamenala.

Leden je ve fitkách silný i díky nováčkům dávajícím si novoroční předsevzetí. „Už se ale neděje, že by to byl strmý nárůst a pak zase pád. Během roku jsou počty více méně stabilní, rozdíly se pohybují mezi deseti, patnácti procenty. Třeba na jaře se část lidí přesouvá cvičit ven,“ popsala Havrdová.

Dražší provoz

Saunová centra podle předsedy České asociace saunérů Pavla Hofrichtera průběžně zdražují většinou na začátku sezóny, v jejím průběhu minimálně. „Nyní se v cenách průběžně projevuje zvýšený tlak energií. Pokud některé centrum v lednu zdražuje, mělo již naplánovaný nový ceník,“ sdělil.

Jak pro Deník uvedl předseda Asociace pracovníků v regeneraci Jiří Novák, k mírnému zdražení přistoupily čtyři z pěti wellness a regeneračních center. „Roli v tom ale hraje neustálý nárůst energií a navazujících komodit nezbytných pro provoz center. Třeba čisticích prostředků či plynného chloru,“ přiblížil.

Co vše kvůli změnám v DPH v Česku zdraží?

Co od ledna 2024 kvůli konsolidačnímu balíčku nejvíce zdraží, co naopak může mírně zlevnit? Deník připravil velký přehled k sazbám DPH
Velký přehled změn sazeb DPH: Co nejvíce zdraží, co naopak může mírně zlevnit

V aquaparku Laguna v Třebíči, kde působí, navýšili od ledna vstupné asi o desetinu právě kvůli vyšším provozním nákladům. Za dvě hodiny wellness tam nyní lidé zaplatí 350, senioři a lidé s postižením 320 a děti se studenty 310 korun. „Počítali jsme s tím a radu města o možnost navýšení ceny požádali s předstihem. Loni jsme totiž zdražovali jen začátkem roku a následně na ceny nesahali,“ vysvětlil Novák.

Ceny fitness center, saun a wellness mapovali i reportéři regionálních Deníků. Zjistili, že v některých provozech ceny nezvedli, jinde spíš mírně. Lidem však na pohyb i letos z fondu prevence přispívají zdravotní pojišťovny, což jim případné zdražení může částečně kompenzovat. 

Zdražit wellness a fitness služby plánují i provozovatelé na Vysočině:

Sauny a lázně na Vysočině.
Zdražení kvůli DPH: Více peněz zaplatí lidé za saunu a lázně i v Novém Městě

Zkrouhnuté jsou ale zaměstnanecké benefity, jejichž daňové osvobození vládní koalice snížila na polovinu průměrné mzdy. „Někteří zaměstnavatelé tím mohou investice do pohybových aktivit zaměstnanců snížit. Věříme ale, že většina lidí přesto ví, proč chodí cvičit,“ uzavřela Havrdová.

Příspěvky zdravotních pojišťoven na pohyb

• Všeobecná zdravotní pojišťovna: až 2 000 Kč dětem, až 1 000 Kč dospělým

• Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra: až 1 500 Kč dětem, až 500 Kč dospělým

• Vojenská zdravotní pojišťovna: až 1 000 Kč dětem, až 500 Kč dospělým

• Česká průmyslová zdravotní pojišťovna: až 500 Kč dětem, až 700 Kč dospělým

• RBP, zdravotní pojišťovna: až 500 Kč všem na pohyb, až 700 Kč všem na saunu

• Oborová zdravotní pojišťovna: až 10 000 Kč

• Zdravotní pojišťovna Škoda: slevy do konkrétních středočeských centerZdroj: VZP, OZP, ZP MC ČR, VoZP, ČPZPRBP, Zdravotní pojišťovna Škoda