Souhrnné jmění podnikatelů, kteří se v žebříčku propracovali do stovky, činí 1,2 bilionu korun. Z první desítky vypadl bývalý uhlobaron Zdeněk Bakala a nahradil ho finančník Jiří Šmejc, který je minoritním podílníkem splátkové firmy Home Credit a vlastní chorvatskou sázkovou kancelář Super Sport. Žebříček Forbesu se letos rozrostl o 20 nových jmen. Významnou část z nich tvoří byznysmeni, kteří začali z nuly a u zrodu jejich jmění stály moderní technologie.

Budova PPF - Ilustrační foto
Kellner odmítá vstup PPF do politiky: Její prací je řídit své firmy

Patří mezi ně například devětatřicetiletý Martin Hájek, šéf a hlavní majitel společnosti Livesport, která poskytuje nejrychlejší sportovní výsledky nejen do mobilů po celém světě. Jeho jmění Forbes odhaduje na 8,5 miliardy korun a řadí ho na 24. příčku. Do žebříčku poprvé pronikl také zakladatel letenkového vyhledávače Kiwi.com Oliver Dlouhý s majetkem 1,5 miliardy korun, dále zakladatel české webhostingové a CDN služby Zdeněk Cendra (1,8 miliardy) nebo zakladatel srovnávače ePojištění.cz Jan Barta (1,5 miliardy).

Nejbohatší česká žena

Odhad Babišova jmění tvoří podle Forbesu především holding Agrofert a Babiš v žebříčku druhým rokem klesá kvůli stále horším výsledkům podniku, především chemiček vyrábějících průmyslová hnojiva. "Agrofert je zaparkovaný ve dvou svěřenských fondech, Andrej Babiš ale zůstává příjemcem z nich plynoucích benefitů, proto ho do žebříčku stále řadíme," uvedl Forbes.

Finančník Petr Kellner
Kellner patří podle časopisu Forbes opět mezi sto nejbohatších lidí světa

Nejbohatší ženou v Česku je podle Forbesu Jitka Cechlová Komárková, která s majetkem v hodnotě 4,8 miliardy korun obsadila padesátou příčku. Většinu majetku v minulosti získala při dělení holdingu KKCG rodiny Komárkových. Druhou nejbohatší Češkou je zakladatelka společnosti SIKO koupelny Jaroslava Valová se třemi miliardami na 75. místě žebříčku a spolumajitelka dopravní společnosti ICOM transport Kateřina Kratochvílová na 76. místě.

Žebříček nejbohatších Čechů podle časopisu Forbes (TOP 10):

Jméno Majetek v roce 2019 (mld. korun) Majetek v roce 2018 (mld. korun)
1. místo Petr Kellner 350 310
2. místo Radovan Vítek 75 60
3. místo Karel Komárek 71 67
4. místo Andrej Babiš 70 75
5. místo Daniel Křetinský 66 59
6. místo Pavel Baudiš 38 27
7. místo Pavel Tykač 32 31
8. místo Marek Dospiva 23 22
9. místo Eduard Kučera 22,5 19
10. místo Jiří Šmejc 20 17