„Děláme stavební úpravy, které jsou pro přestěhování potřebné. A to se týká nejen lůžkové části, ale i ambulance,“ řekl ředitel Lužické nemocnice Petr Dubravec.

Původně mělo být sestěhování z budovy v Podhájí hotové do konce letních prázdnin, nyní Dubravec mluví o konci září. „Samozřejmě budeme rádi, když se to podaří dříve. Ale během stavebních prací se ukázalo, že je například potřeba výrazněji zasáhnout do elektroinstalace,“ uvedl šéf špitálu. Staré rozvody totiž již nesplňovaly nároky moderních zdravotnických přístrojů.

„První fáze, tedy rekonstrukce v budově chirurgie, kde je nově umístěna gynekologie, je hotová,“ doplnil mluvčí rumburské radnice Luděk Stínil.

Sestěhování oddělení špitálu umožní i výrazné snížení počtu lůžek, ke kterému došlo v posledních letech. Loni na jaře byla například kvůli nedostatku lékařů uzavřena porodnice.

Stěhování za dva miliony

Velké stěhování by mělo podle ředitele špitálu vyjít na přibližně dva miliony korun. Vedení nemocnice i města si od něj slibuje nejen finanční úsporu, ale také jednodušší práci pro lékaře a sestřičky.

Doposud totiž musí k některým vyšetřením vozit pacienty necelý kilometr z Podhájí do hlavní nemocniční budovy. Po sestěhování bude péče i méně náročná na personál, do sestěhování totiž musel být v každé budově lékař.

Mnohdy bylo pacienta nutné rychle převézt z Podhájí do hlavní budovy například na vyšetření na počítačovém tomografu. „V jiných případech zase musí lékaři nebo sestřičky jezdit do druhé budovy. Samozřejmě si od stěhování slibujeme i finanční úspory,“ dodal Petr Dubravec.

Nemocnice prodělává

Právě finanční problémy trápí spolu s nedostatkem lékařů a sestřiček rumburskou nemocnici řadu let. Letos by se měla ztráta nemocnice vyšplhat nad 40 milionů korun.

Za poslední roky tak město, které je od letošního roku stoprocentním vlastníkem nemocnice, muselo zaplatit ze svého rozpočtu částku výrazně přesahující 200 milionů korun.

Právě obří ztráty vedly město ke snaze najít nového majitele nemocnice. Nejprve jednalo s krajem, následně se rozhodlo vyhlásit tendr. Ten ale dopadl fiaskem, a tak se město snažilo znovu oslovit Krajskou zdravotní.

Vedení Ústeckého kraje minulý týden po jednání se starosty ze Šluknovska oznámilo, že bude opět jednat s Rumburkem o případném převodu špitálu pod křídla Krajské zdravotní. Poprvé by se obnovená jednání měla uskutečnit ve středu, kdy by do Lužické nemocnice měla dorazit krajská delegace v čele s náměstkem hejtmana Stanislavem Rybákem.

„Doufám, že přijdou s nějakou nabídkou pomoci,“ řekl místostarosta Rumburku Alois Kittl.