Zákon o internetovém prodeji knih ve čtvrtek schválila dolní komora parlamentu a do konce roku by jej měl potvrdit Senát.

Zákon je součástí regulace cen knih a jejich slev, kterou v roce 1981 prosadila tehdejší socialistická vláda, aby chránila malá knihkupectví před konkurencí velkých řetězců. Dnešní socialistická vláda prezidenta Françoise Hollandea útočí hlavně na americké internetové společnosti, které podle ní zneužívají svou rostoucí pozici na trhu k potlačení domácí konkurence.

„Jakmile získají dominantní pozici a vytlačí naše knihkupectví, můžeme se vsadit, že své poplatky za zaslání zvýší," řekla v parlamentu ministryně kultury Aurélie Filipettiová. Podle ní Amazon a další nabízejí dodávky zdarma, aby obešli regulaci cen knih.

Podle zprávy pro parlament vzrostl podíl internetového prodeje knih ve Francii do roku 2011 na 13,1 procenta ze 3,2 procenta v roce 2003. Ve Francii je stále více knihkupectví než jinde ve světě. Nyní jich v zemi existuje 2000 až 2500 ve srovnání se zhruba tisícem v Británii se zhruba stejným počtem obyvatel.

Kritika zákonu

Parlament schválil zákon jednomyslně. „Zákon (o cenách knih) je součástí našeho kulturního dědictví," prohlásil konzervativní zákonodárce Christian Kert.

Amazon zákon podrobil kritice a poukázal na to, že poškodí jednak francouzské zákazníky, ale také malá nakladatelství, která spoléhají hlavně na internet. „Všechna opatření, která mají zvýšit ceny knih prodávaných online, sníží schopnost Francouzů kupovat kulturní díla a diskriminují ty, kdo kupují po internetu," uvedla firma.

Zákon o internetovém prodeji knih je nejnovějším útokem Paříže proti americkým internetovým společnostem. Minulý týden francouzský regulační úřad uvedl, že uloží společnosti Google pokutu až 300 tisíc eur (7,7 milionu korun) za porušení pravidel na ochranu osobních údajů.

Francie také vyzývá Evropskou unii k důraznému regulování globálních internetových firem jako Google, Amazon a Facebook a v mezinárodních seskupeních jako G20 tlačí na zpřísnění daňových pravidel pro tyto firmy.