Ceny energie jsou nevyzpytatelné. Ještě před několika lety by si nikdo netroufal tvrdit, že elektřina zlevní. Nakonec se tak stalo. V České republice dokonce elektřina zlevnila v posledních letech několikrát a vše nasvědčuje tomu, že by se tak mohlo stát opětovně.

Řeč statistiků

Kdo v Evropě platí za elektřinu nejvíce a kdo nejméně? A jak jsou na tom čeští spotřebitelé? Velké srovnání cen elektřiny připravili nedávno statistici z Eurostatu.

Vyplývá z něho, že za elektřinu platí nejméně Islanďané a nejvíce Němci. Češi jsou v tomto žebříčku zhruba v polovině, na šestnáctém místě ze čtyřiatřiceti porovnávaných států. Nejlevnější elektřinu mají domácnosti na severu Evropy.

Na Islandu stojí kilowatthodina proudu přepočtená podle parity kupní síly 2,66 koruny, v Německu 7,81 koruny. V Česku platíme 5,34 koruny. Občané 28 členských států Evropské unie pak v průměru platí 5,70 koruny.

Podle Eurostatu elektřina loni zlevnila ve 22 ze 34 sledovaných zemí. Ze zveřejněných údajů vyplývá, že konkrétně v České republice to bylo po přepočtu podle parity kupní síly o 590 korun za megawatthodinu méně.

K nejvyužívanějším patří distribuční sazba označovaná jako D02d využívá ji asi 66 procent domácností. Jedná se o sazbu pro odběratele, kteří elektřinu nevyužívají k ohřevu vody ani k vytápění. Běžná tuzemská domácnost ročně spotřebuje dva a půl tisíce kilowatthodin elektřiny.

Složky ceny

Jak jsem již uvedl, ceny elektřiny pro české domácnosti napřesrok nejspíš opět klesnou, a to potřetí v řadě. Sestupný trend se dá vytušit z momentálních cen silové elektřiny na burze.

V porovnání s letošním rokem budou dodávky zhruba o desetinu levnější. Nutno ovšem podotknout, že cena silové elektřiny tvoří jen asi čtyřicet procent koncových cen, zbytek se vztahuje k poplatkům za distribuci a další služby. Pokles koncových cen proto nebude tak vysoký. Podle odhadů by domácnosti v příštím roce mohly zaplatit o zmíněných pět procent méně.

Konkrétní úspora, které domácnosti dosáhnou díky zlevnění, se bude odvíjet od několika okolností. Na prvním místě uveďme geografickou oblast a místní sazbu, dále výši spotřeby, výběr samotného dodavatele a pak sjednaný tarif.

Nabídka jednotlivých energetických společností se v závislosti na spotřebě může lišit o několik set až tisíc korun. Domácnosti, které neuzavřely smlouvu na dobu určitou a nemají pevně domluvenou cenu odběru, mohou změnou dodavatele dle propočtů ušetřit asi devatenáct procent výdajů.

V dalších letech se situace pravděpodobně otočí a ceny pro domácnosti vzrostou. Mírně zvednou ceny elektřiny i samotní výrobci.

JIŘÍ PATÁK
Autor je ředitelem portálu Chytryhonza.cz.