Od 26. do 30. června, kdy se očekává otevření debaty o balíčku ve Sněmovně, pak jednotlivé svazy a organizace mohou pořádat své protestní akce. „Platí, že pokud chtějí jednat, jsem připraven si s nimi za stůl zasednout,“ řekl Marian Jurečka na adresu odborů.

Svolání celé tripartity, tedy jednání zaměstnavatelů, odborů a zástupců vlády ve Strakově akademii, je ale na rozhodnutí premiéra, doplnil. Důvody pro generální stávku vicepremiér nevidí vzhledem k nízké nezaměstnanosti a růstu mezd.

Vláda hodlá kvůli úsporám v důchodovém systému výrazně zpřísnit podmínky. Zatímco dnes je možné odejít do předčasného důchodu už pět let před dosažením důchodového věku, v budoucnu to půjde jen tři roky předem.
Přísnější předčasné důchody? Rozhořel se spor, odbory i ombudsman tepou vládu

Odboráři z Českomoravské konfederace odborových svazů v úterý zřídili celostátní stávkový výbor. Konfederace také požádá o svolání mimořádného jednání tripartity kvůli vládním návrhům. Podle předsedy ČMKOS Josefa Středuly by se zasedání členů vlády, odborářů a zaměstnavatelů mělo uskutečnit ještě do konce června.

Předáci vyzvali kabinet znovu k jednání. „Není uspokojující sednout si do jedné místnosti, to nepřinese žádnou kvalitu. Kvalita je směr jednání. Že se budou hledat společná, třeba i jiná řešení, která by pomohla, uklidnila situaci,“ uvedl Středula.

Rozhodli bez diskuze, kritizují odboráři

ČMKOS je největší odborová centrála v zemi. Zastřešuje 31 svazů s asi 270 tisíc členů. Odboráři vyzvali kabinet k jednání. Kritizovali ho za to, že s nimi o záměrech předem nedebatoval a na zaslání připomínek k novelám téměř šesti desítek zákonů dal jen pět pracovních dnů.

Odborové svazy vyhlásily s okamžitou platností kvůli vládnímu konsolidačnímu balíčku stávkovou pohotovost. Ilustrační snímek
Odbory vyhlásily stávkovou pohotovost. Nelíbí se jim vládní balíček úspor

Předáci nesouhlasí se změnami DPH, snížením sumy na platy či obnovením nemocenského pojištění pro zaměstnance. Navrhují svých 12 kroků k ozdravení rozpočtu. Mezi nimi je zrušení daňových změn z posledních let či obnovení EET.

Stávkový výbor tvoří předáci a předačky 12 svazů, vedení centrály a pracovníci technické podpory. Svazy chystají i své akce na poslední červnový týden.