Přestože ceny zboží včetně potravin od minulého roku významně vzrostly, netýkalo se to naštěstí pro spotřebitele úplně všech položek běžných nákupů. Letos naopak ušetří kupříkladu někteří zákazníci, k jejichž letním radostem patří grilování. Výrazně levněji než loni si budou moci ugrilovat třeba vepřovou pečeni. Její kilogram nyní stojí v průměru 112 korun, tedy o 65 korun méně než v minulém roce.

Z analýzy společnosti Česká distribuční, která je největším tuzemským distributorem slevových letáků a monitoruje akční ceny v sedmi největších řetězcích, vyplývá, že se levněji prodávají také kuřecí prsa. Loni stála 154 korun, letos 132 korun.

Maso. Ilustrační snímek
Češi v době drahoty šetří, kupují méně masa. Prodejci vyhlížejí grilovací sezonu

Ještě více potom ušetří lidé, kteří nakupují ve slevách. „Díky letákům mohou domácnosti ušetřit až čtvrtinu výdajů, a to už může být významná úspora rodinného rozpočtu,“ uvedl Jaroslav Staněk, obchodní ředitel společnosti Česká distribuční, která je dceřinou společností Vltava Labe Media. 

Průměrná sleva letos dosahuje 26 procent. „Což je o pět procentních bodů více než loni,“ poznamenal Staněk. Obchodníci přitom podle něj ve slevách nabízejí dokonce 79 procent sledovaných položek za akční ceny.

Z potravin na grilování se letos v červnu v nabídce akčních letáků objevují kromě kuřecího a vepřového masa, což jsou u zákazníků nejoblíbenější položky, také uzeniny, sýry, ryby nebo mořské plody. Přestože kuřecí a vepřové lze nyní pořídit levněji než loni, u všech grilovacích potravin to neplatí. Za kilogram vepřové krkovice tak letos zaplatíme asi o osm korun více, vepřová kýta je dražší dokonce o 18 korun.