Podle pravidel EU totiž nemůže být ochranná známka poskytnuta, pokud byl návrh obuvi zveřejněn více než 12 měsíců před podáním žádosti o patent.

"Tento rozsudek by měl sloužit jako užitečná připomínka pro návrháře, kteří by měli své žádosti promýšlet dostatečně dopředu,“ řekl John Coldham, ředitel v advokátní kanceláři Gowling WLG.

Společnost Crocs, která celosvětově prodala 300 milionů kusů její specifické obuvi, jež nosí například George W. Bush a bývalá první dáma Michelle Obamová, má na odvolání proti tomuto rozsudku dva měsíce. Dosud podle serveru však neuvedla, zda má v úmyslu tak učinit.

Ilustrační foto
Japonský Amazon vydíral dodavatele. Chtěl peníze, nebo konec

Advokáti hájili společnost Crocs tím, že výrobci v Evropské unii nemohli o návrhu designu vědět dříve než v roce 2004, kdy firma požádala o patent. Soud však namítl, že už lodní show na Floridě, kde originální obuv v roce 2002 poprvé firma představila veřejnosti, znamenala pro značku ohromný úspěch a současně zahájení prodeje. 

Značka poměrně specifické obuvi má už od svého vzniku nadšené přívržence i silné kritiky. Prodej těchto bot například vzrostl na Amazonu o 1500 procent poté, co britského prince George v roce 2015 vyfotografovali s námořnickými modrými boty Crocs.

Přitom o pět let dříve byly tyto boty časopisem Time zařazeny mezi 50 nejhorších vynálezů světa. „Nezáleží na tom, jak jsou populární, jsou celkem ošklivé,“ napsal tehdy Time.

Na internetu můžeme mimo jiné nalézt webovou stránku Ihatecrocs.com (Nesnáším crocsy) a také facebookovou skupinu s názvem "Nezajímá mě, jak pohodlné Crocs jsou, vypadáte jako blbec."

Panorama Prahy. Ilustrační foto.
Život v Praze rychle zdražuje. V nákladech předčila i Moskvu, blíží se New Yorku